UA / RU
Підтримати ZN.ua

Угода з Іраном зміцнює зростаючий вплив Москви і Пекіна на Близькому Сході – WSJ

Найбільшу вигоду від угоди з Тегераном і скасування санкцій крім влади Ірану отримають Росія і Китай.

Угода з Іраном зміцнює неухильно зростаючий вплив Росії і Китаю на Близькому Сході, пише Артур Герман в The Wall Street Journal.

"Поява осі Москва-Пекін-Тегеран в даний час практично неминуче. Це також самий це найбільша зміна у розстановці сил на Близькому Сході з часів Суецької кризи 1956 року", - вважає автор статті.

У появі такої осі немає нічого дивного, каже Герман. Росія і Китай з самого початку надавали важливу підтримку Ірану в створенні ядерної зброї. Москва побудувала ядерний комплекс в Башере, а Пекін надав Тегерану ключові компоненти для роботи центрифуг.

Після скасування санкцій Пекін і Москва готові повною мірою скористатися прдоставленной можливістю. Вони стануть важливими учасниками відновлення іранської економіки у сферах від інформаційних технологій і розробки нафтових і газових родовищ.

Коли Іран зможе знову купувати неядерна зброю, і він зможе отримати доступ до близько 100 мільярдів доларів розморожених активів, можна очікувати, що в Тегерані відкриється значний збройовий базар, а Росія і Китай займуть на ньому "основні прилавки".

Але найбільш велика вигода - стратегічні інтереси Росії і Китаю в регіоні. У випадку з Росією, що включає в себе підтримку Ірану Башира Асада, який сприятиме зростанню військово-морської присутності РФ у східній частині Середземного моря, де майже немає присутності американських сил.

Для Китаю це означає приєднання Ірану до його списку стратегічних партнерів, розширення військового співробітництва, вступ Ірану в ШОС (до неї не дозволено приєднуватись країнам, які перебувають під санкціями ООН).

"Незалежно від впливу поточної операції на ядерну програму Ірану, її геополітичний вплив буде величезним", - вважає автор.

На його думку, США можуть втратити домінуючий вплив на Близькому Сході, з наслідками, які ніхто не може передбачити".

У Конгрес США вже внесено проект резолюції про несхвалення угоди з Іраном. Обама пообіцяв накласти вето на будь-яке рішення проти цієї угоди з Іраном.

У липні Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду.

Детальніше про ядерну угоду з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?.