Венесуельці на референдумі у неділю, 3 грудня, проголосували за підтримку претензій своєї країни на багату на нафту та корисні копалини територію сусідньої Гайани, пише Reuters.
Таким чином виборці у Венесуелі відкинули юрисдикцію Міжнародного суду щодо територіальної суперечки країни з Гайаною, який рішенням від 1 грудня заборонив Венесуелі вживати будь-яких дій, які б змінили статус-кво в регіоні.
Попри судову постанову уряд президента Ніколаса Мадуро провів «консультативний» референдум із п’яти питань. Виборців запитали, чи підтримують вони створення держави на спірній території в районі річки Ессекібо, надання громадянства нинішнім і майбутнім жителям, і відмову від юрисдикції вищого суду ООН у врегулюванні суперечок між південноамериканськими країнами.
За словами керівника виборчої комісії Венесуели Елвіса Аморозо, усі запитання були прийняті з більш ніж 95% схвалення. При цьому агентство зазначає, що на виборчих дільницях під час референдуму було ненабагато людей, однак Національна виборча рада Венесуели заявила, що з 20 мільйонів громадян, які мають право голосу, у голосуванні взяли участь понад 10,5 мільйона.
Венесуела довгий час стверджувала, що територія до рвчки Ессекібо, яка становить дві третини Гайани, була вкрадена під час проведення кордону більше століття тому. У свою чергу Гайана вважає референдум кроком до анексії.
«Це був повний успіх для нашої країни, для нашої демократії», — сказав Мадуро прихильникам, які зібралися в столиці Каракасі, після оголошення результатів голосування.
Уряд Венесуели тижнями рекламував референдум, пропагуючи участь у ньому як «акт патріотизму».
На разі практичні та правові наслідки референдуму залишаються незрозумілими, хоча президент Міжнародного суду Суду Джоан Е Донох’ю у п’ятницю заявила, що у заявах уряду Венесуели йдеться про те, що вона «вживає заходів з метою отримання контролю над спірною територією та управління нею».
Територія площею 159,5 тис квадратних кілометрів межує з Бразилією, міністерство оборони якої на початку цього тижня заявило, що воно «посилило свої оборонні дії» та збільшило свою військову присутність у регіоні в результаті суперечки.
Регіон Ессекібо має доступ до Атлантики, де енергетичний гігант ExxonMobil знайшов нафту в комерційних кількостях у 2015 році, привернувши увагу уряду Мадуро.
Венесуела завжди вважала Ессекібо своєю територією, тому що регіон перебував у її межах під час іспанського колоніального періоду, і вона довго оскаржувала кордон, визначений міжнародними арбітрами ще в 1899 році, коли Гайана була британською колонією.
Офіційні особи Венесуели стверджують, що «американці та європейці змовилися, щоб обдурити країну», і стверджують, що угода 1966 року про вирішення спору фактично скасувала початковий арбітраж.
Натомість Гайана, єдина англомовна країна в Південній Америці, стверджує, що початкова угода є законною та обов’язковою, і в 2018 році попросила Міжнародний суд визнати її такою.