Група "Пам'ять", що складається з офіцерів і контрактників-добровольців російської військової бази в Таджикистані, на власні кошти займається відродженням пам'яток радянського часу.
Активне відродження радянських ідей підтримується зараз і офіційним Душанбе, який починає змінювати ставлення до запропонованої самою ж владою інтерпретації радянської історії, зокрема часу встановлення радянської влади в Середній Азії і басмаческого руху, кажуть політологи.
"Це такий тренд, який йде з Росії. У нас, як правило, повторюється все, що там відбувається. Тенденція на рівні влади. Відродження радянської ідеології і активізація антизахідної пропаганди. Поступово все буде знову переглянуто на користь радянської ідеології", - вважає таджицький політолог Парвіз Муллоджонов.
Для представника сучасної України цілком очевидним є те, що старі символи влади - в минулому. Німецьке видання Die Welt писало, що Україна повинна залишити в минулому "скам'янілі" спогади про Леніна. "Ліквідація комунізму повинна бути у свідомості людей", - каже заступник мера Києва Олексій Рєзніков. "Символізм дратує деяких людей і створює певну ауру, від якої ми повинні позбутися", - додав він.
Раніше міністр культури В'ячеслав Кириленко запропонував розмістити повалені пам'ятники "вождів" в Пирогово. На думку міністра, ці пам'ятники стануть частиною музею тоталітаризму, який планується створити в Україні.
У той же час міністр культури РФ Володимир Мединський 20 травня заявив, що зробить все можливе для захисту пам'ятників Леніну в Росії.
Раніше МЗС Росії засудив заборону пропаганди комунізму в Україні. А нещодавно у Держдумі РФ запропонували ввести кримінальну відповідальність за публічне прирівнювання політичного режиму СРСР до режиму нацистської Німеччини.