UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Таджикистані побудують найвищу греблю в світі

Італійська компанія зобов'язалася майже за 4 мільярди доларів звести греблю Рогунської ГЕС, будівництво якої почалося 40 років тому, а в наш час ледь не спровокувало війну з Узбекистаном.

Влада Таджикистану і італійська компанія Salini Impregilo S. p.A підписали контракт з будівництва греблі Рогунської гідроелектростанції на річці Вахш. Планується, що гребля стане найвищою в світі - 335 метрів.

Сума угоди між Таджикистаном і італійськими бізнесменами склала 3,9 млрд доларів. Компанія Salini Impregilo S. p.A взяла на себе проектні роботи, придбання обладнання і зведення греблі ГЕС.

У цілому ж ГЕС проектною потужністю 3600 МВт планується здати в експлуатацію протягом 15 років. Будувати її почали в 1986 році, а заморозили в 1993 році через брак коштів і масовий виїзд з Таджикистану фахівців, які приїхали на об'єкт в радянські часи. У 2004 році влада Таджикистану уклала новий контракт з російською компанією "Русал", але він був розірваний через розбіжностей за технічними параметрами греблі. У 2010 році Таджикистан вирішив побудувати станцію самостійно, на натрапив на опір сусіднього Узбекистану, який побоювався екологічних наслідків зведення греблі. Узбецький президент Іслам Карімов навіть заявляв про можливості збройного конфлікту у зв'язку з цим.

Читайте також: ГЕС на Дністрі: економічна вигода і екологічне лихо

Тоді Таджикистан звернувся за експертною думкою у Світовий банк. Згідно звіту, опублікованому 1 вересня 2014 року, проект Рогунської ГЕС визнаний нешкідливим для навколишнього середовища і населення Центральної Азії. Душанбе оголосив міжнародний тендер на будівництво ГЕС, який і завершився перемогою італійської компанії Salini Impregilo S. p.A.