UA / RU
Підтримати ZN.ua

У світі збільшується кількість нових автократичних союзів — Foreign Affairs

Вони не схожі на американські, але все одно небезпечні.

Коаліції, які перемогли у світових війнах, були майже глобальними за своїм масштабом. Але жодна мережа альянсів мирного часу не була настільки розгалуженою, міцною й ефективною, як та, яку очолив Вашингтон після Другої світової війни. Американська система альянсів утихомирила те, що колись було полем битви; вона створила баланс сил на користь демократій.

Проте існування і досягнення цієї системи може насправді ускладнити для американців розуміння виклику, з яким вони зараз стикаються. На всьому євразійському континенті вороги Вашингтона об'єднують свої зусилля. Китай і Росія мають стратегічне партнерство "без обмежень". Іран і Росія зміцнюють військові відносини, які американські офіційні особи вважають "глибокою загрозою" для "всього світу". Неліберальна дружба між Москвою і Пхеньяном, а також Пекіном і Тегераном процвітає. Американці можуть вдаватися до питання, чи не перетворяться колись ці взаємопов'язані відносини на формальний альянс ворогів США — дзеркальне відображення тих інституцій, які очолює сам Вашингтон, зазначає Foreign Affairs.

Антагоністи США посилюють тиск на міжнародну систему, що перебуває під загрозою, допомагаючи своїм членам оскаржувати владу США на багатьох фронтах одночасно. І якби вони розширили свою співпрацю в майбутньому — шляхом обміну більш передовими оборонними технологіями або більш широкої співпраці в кризових ситуаціях чи конфліктах — вони могли б порушити глобальну рівновагу ще більш тривожними способами.

Читайте також: Китай буде готовий вторгнутися на Тайвань до 2027 року ‒ Bloomberg

"Альянси формуються під впливом обставин, а американські альянси — а саме, НАТО та Індо-Тихоокеанські альянси Вашингтона — є продуктом ранньої холодної війни. Тоді перед Сполученими Штатами стояла подвійна дилема: стримування Радянського Союзу і придушення напруженості, яка двічі руйнувала західний світ. Контури американських альянсів завжди відображали ці основоположні факти", — пише Foreign Affairs. 

Китайсько-російське партнерство, що постійно розширюється, об'єднує дві найбільші та найамбітніші держави Євразії. У давніх відносинах Росії з Пхеньяном і Тегераном допомога і вплив тепер течуть в обох напрямках. Китай зближується з Іраном, щоб доповнити свій багаторічний альянс з Північною Кореєю.

Протягом багатьох років Пхеньян і Тегеран співпрацювали у створенні ракет та інших шкідливих речей. Це не єдина ревізіоністська коаліція. Це більш складна мережа зв'язків між автократичними державами, які прагнуть перевпорядкувати свої регіони й, таким чином, перевпорядкувати світ.

Читайте також: Китай, Росія та Іран розширюють свою діяльність в Антарктиді — Foreign Affairs

Ці відносини виграють від близькості. Під час Другої світової війни величезні відстані через ворожі океани перешкоджали співпраці між Німеччиною та Японією. Але Росія, Китай і Північна Корея мають спільні сухопутні кордони. Іран може дістатися до Росії внутрішніми морськими шляхами. Ця невразливість до заборон полегшує зв'язки між ревізіоністами Євразії — так само, як війна в Україні зближує їх, роблячи Росію більш залежною від своїх автократичних братів і більш готовою укладати угоди з ними.

Візьмемо, наприклад, те, як китайсько-російська співпраця прискорює проривні військові інновації. Хоча Китай перебуває під західним ембарго на постачання зброї з 1989 року, його рекордна військова модернізація отримала вигоду від закупівель російських літаків, ракет і засобів протиповітряної оборони.

Сьогодні Китай і Росія продовжують спільну розробку гелікоптерів, звичайних ударних підводних човнів, ракет і систем раннього попередження про ракетний напад. Їхня співпраця все частіше включає тіньове спільне виробництво й ініціативи з обміну технологіями, а не просто передачу готового потенціалу. Якщо Сполучені Штати одного дня воюватимуть з Китаєм, то це буде боротьба з ворогом, чий потенціал був суттєво посилений Москвою.

Читайте також: Як Китай, Росія та Іран налагоджують тісніші зв'язки — The Economist

Китай також може сильніше тиснути на позиції США в морській Азії, оскільки має у своєму тилу дружню Росію. Пекіну і Москві не потрібно воювати пліч-о-пліч, як це робить Вашингтон зі своїми союзниками, якщо вони воюють пліч-о-пліч проти ліберального світу.

"Росія жорстоко поводиться з Україною і загрожує Східній Європі, в той час як Іран і його маріонетки сіють насильство і безлад на Близькому Сході. Китай стає все більш загрозливим у Тихоокеанському регіоні, в той час як Північна Корея просуває свої ракетні та ядерні програми. Все це створює всепроникне відчуття, що глобальний порядок руйнується", — повідомляє Foreign Affairs.

Євразійські автократії, безумовно, не бажають вмирати одна за одну. Але вони, ймовірно, розуміють, що нищівна перемога США над однією з них зробить решту більш вразливими. Тому вони можуть спробувати допомогти собі, допомагаючи одна одній — якщо вони можуть це зробити, не занурюючись безпосередньо в боротьбу.

Читайте також: Купуючи іранську нафту, Китай мимоволі фінансує атаки хуситів у Червоному морі — Politico

Потрібно використати зближення супротивників для прискорення власних зусиль Вашингтона з розбудови коаліції, подібно до того, як Сполучені Штати використали наслідки російського вторгнення, щоб спонукати європейців до більшої реалістичності щодо Китаю. Це матиме вирішальне значення, оскільки сьогоднішні ревізіоністські пакти збільшують свободу дій суперників США і можливості, якими вони володіють.