Значне падіння захворюваності на коронавірус з кінця минулого року дало надію на те, що країни зможуть стримати пандемію, попри занепокоєння про появу нових штамів. У ВОЗ також повідомили, що смертність від COVID-19 у всьому світі знизилася на 20%. Глобальні показники інфікування COVID-19 стрімко впали з початку 2021 року - з понад 5 мільйонів випадків на тиждень до 2,5 мільйона у середині лютого, пише Financial Times.
Найбільш різке зниження кількості випадків хвороби відбулося в країнах, які найгірше постраждали наприкінці 2020 року, включаючи США, Велику Британію, Південну Африку, Ізраїль та Португалію. За останній місяць рівень захворюваності в кожній із цих країн знизився більш ніж на 50 відсотків.
"Завжди приємно бачити, як випадки COVID-19 зменшуються, а не збільшуються. Це дає мені надію, що такі країни, як Велика Британія, США отримують можливість підтримувати низький рівень циркуляції коронавірусу. У них є шанс взяти COVID-19 під контроль", - сказав співдиректор Швейцарської школи громадського здоров'я в Цюріху Антуан Фле.
Але попри зниження кількості випадків хвороби у найбільш постраждалих країнах, останніми днями інфікування вірусом почало дещо зростати, зокрема випадки COVID-19 збільшуються в країнах ЄС, включаючи Угорщину та Францію. Також можна спостерігати уперто високий рівень зараження в інших країнах, зокрема в Бразилії. За тиждень до 23 лютого було зареєстровано 2,6 мільйона нових випадків у всьому світі, що свідчить про зростання глобального рівня інфікування COVID-19 на 3 відсотки за п’ять днів.
"Хоча у деяких країнах, що найбільше постраждали, кількість випадків зменшується, ця тенденція не є загальною, і в деяких місцях спостерігається сплеск COVID-19. Тенденції можуть змінитися, як ми вже спостерігали занадто багато разів", - сказав професор епідеміології з Університету Брауна в США Марк Лурі.
Експерти стверджують, що щеплення проти COVID-19 зіграли певну роль у зменшенні кількості випадків у США та Великій Британії, які вже вакцинували близько 20 і 28 відсотків населення відповідно, але причина падіння кількості хворих не лише у вакцині.
Велика Британія запровадила один із найсуворіших локдаунів у всьому світі, який тривав протягом останніх двох місяців, що призвело до значного падіння нових випадків - із 56 тисяч випадків на день на початку січня до близько 13 тисяч на цьому тижні.
На відміну від цього, деякі країни, які залишаються під дією відносно легких карантинних обмежень, такі як Франція та Бразилія, не спостерігають позитивної динаміки у падінні кількості випадків хвороби.
Однак США також не запроваджували жорсткий локдаун, проте інфекції там різко впали. Епідеміологи пояснюють зниження випадків COVID-19 на 72 відсотки з початку січня, дотриманням соціальної дистанції та меншою кількістю поїздок після Дня подяки та Різдвяних свят.
Кількість випадків COVID-19 також різниться залежно від штату США, що відображає різні підходи. На початку січня в Каліфорнії, керованій демократами, та «республіканській» Флориді була майже однакова кількість хворих. Однак з тих пір у Каліфорнії, яка запроваджувала обмеження, випадки різко впали, а у Флориді, без жорсткого карантину, кількість інфекцій зросла.
Тим часом у Південній Африці багато людей перехворіли COVID-19 ще на ранньому етапі пандемії, що допомогло їм отримати відносно стійкий імунітет до хвороби, а це стало природним бар’єром для появи нових випадків хвороби, вважають експерти з інфекційних захворювань. Вони зауважили, що населення не має досягати "колективного імунітету" з порогом близько 60-70 відсотків, адже навіть менший «імунологічний поріг» може надавати певну форму природного імунітету, яка вже допоможе уповільнити поширення COVID-19.
Нові випадки захворювання в Індії постійно падали з липня і залишаються на досить низькому рівні, частково через відсутність нових варіантів коронавірусу, а також через природний імунітет людей, які перехворіли COVID-19 раніше.
У Франції, як і у Великій Британії, природний рівень імунітету ніколи не був настільки високим, щоб значно знизити випадки захворювання самостійно. Жорсткі карантинні обмеження в листопаді зменшили розповсюдження інфекції, але їх послаблення знову спровокувало зростання випадків захворювання, оскільки з’явився більш трансмісивний «британський» варіант COVID-19. У деяких французьких регіонах випадки хвороби зростають до «передріздвяного рівня» - зі 144 на 100 тисяч населення на тиждень на початку січня до 200 наприкінці минулого тижня. На цьому тижні Франція запровадила часткові локдауни в містах, де кількість випадків зросла.
Існують занепокоєння щодо погіршення ситуації у Центральній Європі, що супроводжується в деяких країнах поширенням «британського» варіанту COVID-19. Чехія зафіксувала 968 випадків вірусу на 100 тисяч людей за останні два тижні, що є найвищим рівнем зараження на душу населення в ЄС.
У країнах північної півкулі падіння кількості випадків хвороби може бути пов’язане зі зміною пір року.
Але завідувач кафедри епідеміології Центру глобального аналізу інфекційних хвороб в Імперському коледжі Лондона Азра Гані вважає, що у випадку з COVID-19 зміна пір року може грати не надто важливу роль, оскільки коронавірус також циркулює і в дуже теплому кліматі.
Наприклад, Бразилія має теплий клімат і є однією з кількох країн, де кількість випадків зростає. Одним із пояснень уперто великої кількості інфікованих COVID-19 у Бразилії є роль, яку відіграють нові варіанти коронавірусу, адже вони можуть швидко поширюватися серед населення. Так само у Великій Британії варіант B.1.1.7 швидко поширювався до запровадження жорсткого локдауну.
Попри відносні успіхи у боротьбі з вірусом, вчені підкреслили, що всі країни залишаються вразливими до сплесків нових випадків.
"Будь-яке швидке послаблення обмежувальних заходів може спричинити різкі стрибки кількості випадків COVID-19. Існують великі групи вразливих людей, які все ще піддаються ризику", - сказав професор інфекційної епідеміології з Єльського університету Тед Коен.
Протягом четверга, 25 лютого, в Україні виявили 8 147 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. Зокрема, захворіли 483 дитини та 301 медпрацівник. За весь час пандемії в Україні зафіксували 1 325 841 випадок коронавірусу.
У Європі лідерами по поширенню COVID-19 є Франція, Італія і Чехія. Україна станом на ранок 25 лютого перебуває в першій десятці країн і займає 8-е місце.
У світовому антирейтингу нових випадків захворювання коронавірусом Україна на 17-му місці.