Більш заразні нові варіанти коронавірусу будуть з'являтися все частіше і стимулюватимуть подальші спалахи хвороби, які ризикують спричинити потенційний колапс сфери охорони здоров’я, пише Financial Times.
Голова дорадчого комітету міністрів Південної Африки з питань боротьби із COVID-19 Салім Абдул Карім вважає, що поки занадто рано робити прогнози відносно того, наскільки міцний імунітет проти нових штамів коронавірусу можуть забезпечити вже наявні вакцини.
Вчені у всьому світі були стурбовані швидким розповсюдженням нового варіанту коронавірусу 501.v2, вперше виявленого в Південній Африці, та не менш небезпечного варіанту B.1.1.7, що призвів до росту випадків хвороби у Великій Британії. Інші варіанти з’явилися нещодавно в Бразилії та Японії.
Професор Абдул Карім, епідеміолог, який керував боротьбою Південної Африки з ВІЛ / СНІДом, пояснив, що вірус еволюціонував, оскільки люди почали виробляти частковий імунітет до хвороби.
"Швидше за все, найближчим часом ми будемо спостерігати подальші активні мутації коронавірусу, оскільки в багатьох країнах вже почали процес вакцинації, а це означає, що вірус буде пристосовуватися до нових умов проникнення в організм людей", - сказав професор Абдул Карім в інтерв'ю Financial Times.
Те, що нові штами коронавірусу стали більш заразними, було підтверджено "біологічними доказами, які показують, що варіант 501.v2 легше і швидше проникає у клітини людини", додав Абдул Карім.
Вірус SARS-COV-2, який викликає COVID-19, мутував в середньому один або два рази на місяць з моменту своєї появи наприкінці 2019 року. Але варіанти, виявлені в Південній Африці та Великій Британії мають близько 20 мутацій, тоді як попередні штами мали лише одну-дві суттєві генетичні зміни.
Більша кількість мутацій може спричинити ширшу зміну «поведінки вірусу». Варіанти, що виникли у Великій Британії та Південній Африці, приблизно на 50 відсотків більш заразні, ніж попередні штами вірусу, хоча, як вважається наразі, жоден з цих штамів не викликає більш важкого перебігу хвороби.
Інше питання полягає в тому, як варіанти взаємодіють з імунною системою людини, зокрема, чи зменшують вони ефективність вакцин проти COVID-19.
"Ми отримаємо відповідь протягом найближчих двох тижнів або близько того, але зараз достеменно про це невідомо", - сказав професор Абдул Карім щодо варіанту 501.v2.
Антитіла людей, які одужали від COVID-19, були менш ефективними проти нового штаму, зазначив професор Абдул Карім, але «спосіб, яким функціонують Т-клітини та В-клітини, дуже відрізняється в імунітеті, який надають вакцини». Професор вважає, що не варто порівнювати природний імунітет та імунітет, який отримує людина після щеплення.
Ще менше інформації відомо про новий варіант SARS-COV-2, виявлений у Бразилії після того, як вчені здійснили секвенування 180 вірусних геномів.
Дослідники з Бразилії виявили "значне збільшення" випадків варіанта вірусу, який "викликає занепокоєння з приводу управління громадським здоров'ям", адже в країні почала зростати кількість смертей від хвороби. Кароліна Волок з Федерального університету Ріо-де-Жанейро, автор статті про цей штам вірусу заявила, що зразки, відібрані в штаті Ріо-де-Жанейро показали, що частота поширення цього варіанту хвороби зросла.
"Наразі ми не можемо сказати, що цей варіант коронавірусу більш заразний. Однак, варто зазначити, що частота його поширення зростає”, - каже Кароліна Волок.
Влада Японії також виявила новий варіант коронавірусу у чотирьох пасажирів, які прибули з Бразилії 2 січня. Він пов'язаний з варіантом вірусу B.1.1.248, що циркулює в Бразилії, і має деякі з тих же мутацій, що і штами хвороби у Великій Британії та Південній Африці, згідно з даними Японського національного інституту інфекційних хвороб.
Але вірусний генетик з Бернського університету Емма Ходкрофт, яка стежить за еволюцією Sars-Cov-2, вважає, що ці чотири випадки з Японії не є частиною «великого бразильського скупчення» хвороби.
Вона погодилася, що нові умови поширення вірусу, швидше за все, сприятимуть еволюції більшої кількості варіантів із множинними мутаціями, адже все більша частка людей була інфікована, а еволюційний тиск на вірус збільшився.
Дослідження, проведене вченими з Еморі та Пенсільванії, опубліковане у вівторок, припускає, що еволюційний шлях SARS-COV-2 в кінцевому підсумку призведе до менш вірулентного "ендемічного" вірусу, який приєднається до ряду інших коронавірусів, що викликають симптоми застуди і циркулюють у прохолодну пору року.
«Ми знаходимося на незвіданій території, але імунологічні показники свідчать про те, що рівень смертності та критична потреба у широкомасштабній вакцинації можуть знизитися найближчим часом, тому зараз максимум зусиль слід докласти до боротьби з цією пандемією», - сказав професор Оттар Бьорнстад.
Еволюційний тиск на вірус повинен зменшитися із часом, внаслідок цього коронавірус може стати більш заразним, але менш небезпечним, резюмує видання.
У середині грудня британський уряд повідомив про поширення в країні нового штаму коронавірусу.
За даними дослідження Центру математичного моделювання інфекційних хвороб Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, новий варіант COVID-19 є на 56% заразнішим, ніж інші штами.
Підтверджених даних про те, що мутація може викликати більш важкий перебіг хвороби або збільшує смертність серед пацієнтів, на сьогодні немає. Крім того, новий штам залишається вразливим для вакцини.
Докладніше про те, що вже відомо про новий штам, читайте в матеріалі ZN.UA «Новий штам коронавірусу: що відомо».