Парламент Сінгапура ухвалив закон про боротьбу з фейковими новинами, передає Al Jazeera. Критики вважають, що документ загрожує свободі слова, надаючи органам безпеки безпрецедентну владу. Однак, міністр юстиції Сінгапура Кей Шанмугам не згоден з тим, що закон є політичним інструментом.
Законом передбачено кримінальну відповідальність за умисне поширення фейкової інформації у вигляді ув'язнення строком до 10 років та накладання штрафу в розмірі до 1 млн сінгапурських доларів, що дорівнює 735 тис. доларів. Також згідно з законом, державні органи можуть вимагати внесення правок або видалення контенту. Окрім того держорганам надається право блокувати сайти, які поширюють недостовірну суспільно значиму інформацію.
"Закон Про захист від поширення в інтернеті фейкової інформації та маніпуляцій не є політичним інструментом по зміцненню влади правлячої партії (Партії "Народної дії" - ред.). Це спосіб формування суспільства, яке повинно бути в Сінгапурі", - заявив міністр внутрішніх справ, юстиції Сінгапура Кей Шанмугам.
Він додав, завдяки закону уряд отримає інструменти "для боротьби з помилковими висловлюваннями в інтернеті, які за лічені хвилини можуть завдати непоправної шкоди".
У той же час критики заявляють, що документ надає держорганам безпрецедентну владу, а також стримує свободу слова. Вони вважають, що визначати недостовірність інформації в останній інстанції повинен приватний сектор.
Зазначено, що Сінгапур зайняв 151 місце зі 180 у рейтингу свободи преси.
Наприкінці березня схожі закони про відповідальність за фейкові новини і "явну неповагу" до державної влади в ЗМІ та інтернеті набули чинності в Росії.
Перший законопроект, про заборону фейкових новин, передбачає штрафи до 100 тисяч рублів (1500 $) для росіян, для посадових осіб - до 200 тисяч рублів (3000 $), юридичних - до півмільйона (7500 $). Якщо поширення неправдивої інформації спричинило за собою смерть людини або заподіяння шкоди здоров'ю, то розмір штрафу збільшується.
При повторному порушенні або при створенні через поширення фейку перешкод для роботи об'єктів життєзабезпечення, промисловості або банків штраф для юросіб може сягати півтора мільйонів рублів (22700 $).
Другий законопроект, про "явну неповагу" до влади, передбачає штрафи від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, повторне порушення загрожує арештом на строк до 15 діб або штрафом від 100 до 200 тисяч рублів (1500-3000 $). Третє і наступні порушення - від 200 до 300 тисяч - 3000-4500 $).
Порушенням вважатимуться матеріали, в яких "в непристойній формі" відгукуються про суспільство, державу, державні символи (прапор, герб і гімн), Конституцію і органи державної влади (президента, парламент, уряд і суди). Роскомнадзор блокуватиме ці публікації в досудовому порядку за зверненням Генпрокуратури.