UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Сенегалі за три тижні до голосування перенесли президентські вибори

Це може кинути країну в “незвідані конституційні води”.

Президент Сенегалу Маккі Салл відклав заплановані на 25 лютого президентські вибори в країні. Про це повідомляє Reuters.

Читайте також: Росгвардія пропонує росіянам контракти для служби в Африці – британська розвідка

З огляду на те, що до голосування залишилося близько трьох тижнів, безпрецедентний крок - перенесення виборів на невизначену дату, кидає Сенегал у незвідані конституційні води, що, на думку деяких опозиційних груп і активістів, є "інституційним переворотом".

Одна з опозиційних коаліцій вже пообіцяла оскаржити це рішення в суді, що підвищує ймовірність затяжної судової тяганини, яка може ще більше затьмарити демократичні перспективи.

Оголошення Салла послідувало за січневим рішенням Конституційної ради про виключення деяких відомих претендентів з виборчого списку, що викликало невдоволення виборчим процесом.

"Ці неспокійні умови можуть серйозно підірвати довіру до результатів голосування, посіявши насіння передвиборчих і післявиборчих суперечок", - сказав Салл.

Він не назвав нової дати голосування, але повідомив, що буде проведено парламентське розслідування для вивчення того, як перевірялися кандидати, та інших питань, а також про те, що буде проведено національний діалог для забезпечення вільних, чесних і прозорих виборів.

Читайте також: Президент Сенегалу та голова Африканського Союзу Макі Салл має намір відвідати Москву та Київ

За словами Салла, відтермінування не вплине на його рішення не балотуватися на третій термін - питання, яке допомогло спровокувати повторювані, а іноді й смертоносні протести в країні, яка зазвичай була однією з найстабільніших демократій Західної Африки.

Африканське бюро Державного департаменту США заявило про “глибоку стурбованість порушенням календаря президентських виборів". США взяли до уваги заяву Салла про те, що він не буде балотуватися знову.

Столиця Дакар виглядала спокійною після заяви президента, і не було жодних ознак початку протестів. 

Велика група організацій громадянського суспільства в країні “Платформа F24”, що стояла за минулими демонстраціями проведе екстрену зустріч, аби вирішити, як реагувати на формування "інституційного державного перевороту".

Що буде далі - незрозуміло. 

Професор права Ндіак Фолл каже, що згідно з конституцією Сенегалу, мандат Салла закінчується 2 квітня, після чого, якщо вибори все ще не відбудуться, їх має очолити голова парламенту.

Опозиційний кандидат Халіфа Салл заявив, що відмовиться визнавати Маккі Салла президентом після 2 квітня, і пообіцяв оскаржити в суді те, що він також назвав інституційним переворотом.

Опозиційна Демократична партія Сенегалу, чий кандидат Карім Ваде був серед тих, кого виключили з виборчих списків, офіційно попросила про відстрочку.

Виключені кандидати, серед яких опозиційний лідер Усман Сонко, кажуть, що правила висунення кандидатів були застосовані несправедливо. Влада це заперечує.

"Тепер, коли (відтермінування) підтверджено, це, ймовірно, знову занурить країну в політичну невизначеність і відродить загрозу громадянських заворушень", - вважає західноафриканський політолог Вендіам Ерве Ланкоанде.

Сенегальські виборці мали обрати наступника президента Салла. Вперше в історії Сенегалу чинний президент не був включений до виборчих бюлетенів. Його обраний наступник, прем'єр Амаду Ба, був серед 20 кандидатів, допущених до виборів.

Читайте також: Президенти ПАР та Сенегалу прибули до Києва

Сенегал ніколи раніше не відкладав президентські вибори. Переважно мирні процеси передачі влади через вибори з моменту здобуття незалежності від Франції в 1960 році створили йому репутацію стабільної країни.