UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Салоніках збудували метро, ​​яке задумали 100 років тому – тепер воно унікальне

Під час будівництва метро знайшли 300 тисяч стародавніх артефактів

У Салоніках, другому за величиною місті Греції, урочисто відкрито нове метро, будівництво якого почалося близько 38 років тому.

Про це повідомляє Euronews.

Читайте також: Священний хітон: у Греції знайшли важливий артефакт Олександра Македонського

9,6-кілометрову лінію метро, на якій на 13 станціях використовуються поїзди без машиніста і двері-ширми на платформах, було офіційно відкрито в суботу, 30 листопада. За словами офіційних осіб, протягом чотирьох днів населення зможе користуватися ним абсолютно безплатно, а потім ціна квитка становитиме 0,60 євро.

Метро в Салоніках було задумано понад століття тому, а перший тунель було прорито 1986 року. Будівництво почалося 2003 року, і у величезному котловані під густонаселеним містом із мільйонним населенням було виявлено скарби старожитностей.

У 2013 році проєкт був практично занедбаний, але у 2015 році Центральна археологічна рада, нарешті, погодилася здійснити один із задумів проєкту: виставити на одній зі станцій археологічні старожитності. Їх розмістили на одній зі станцій, і тепер стародавнє і сучасне об'єднує інфраструктуру метро.

Прокладання тунелів велося стародавніми торговельними шляхами через центр портового міста, яке існувало з давніх часів. У результаті було виявлено римську магістраль, давньогрецькі поховання, водопровідні та дренажні системи, мозаїки та написи, а також десятки тисяч артефактів, які відносяться до періоду століть, зокрема візантійського та османського панування. Знахідок виявилося понад 300 тисяч.

Щоб зберегти стародавні знахідки, тунелі довелося прорити на більшій глибині, ніж планувалося спочатку, що призвело до додаткових витрат і затримок. Ось ці знахідки якраз і виставили на станції метро.

Жителі міста зустріли запуск метро із захопленням, яке ще більше посилилося, коли вони побачили підземний «музей».

Читайте також: Археологи знайшли в Італії стародавнє підношення грецькій богині

Нагадаємо, київська станція метро «Золоті ворота» - одна з найкрасивіших у Європі та входить до топ-15 найкрасивіших у світі. Станцію було відкрито 31 грудня 1989 року. Початковий проект станції, запропонований до початку конкурсу архітекторів, передбачав створення досить стриманої, утилітарної станції, виконаної в білих тонах. Це рішення було визнано занадто слабким для однієї з центральних станцій. Уже за два тижні з нуля було створено новий проєкт, згідно з яким нова станція мала стати ілюстрацією храмової архітектури Київської Русі.

Склепіння проходів на платформи підкреслені цегляною окантовкою, між якою - мозаїчні реконструкції зображень князів Київської Русі, церков Києва та складних орнаментів. Жодна з цих смальтових мозаїк не повторюється. Таким чином, якщо увійти на станцію метро «Золоті Ворота» з вулиці та пройти платформою за годинниковою стрілкою (спочатку лівою стороною вперед, а потім правою назад), зазираючи в арки, то можна простежити історію стародавнього Києва.