UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Румунії розкрили схему виготовлення підроблених документів для громадян України, Молдови та Росії

Розслідування встановило, що в одному селі "мешкало" аж 10 000 іноземців

Румунська прокуратура викрила добре відпрацьовану схему з виготовлення підроблених посвідчень особи для росіян, українців і молдаван. Цим займалися чиновники відразу двох мерій міста Ботошани за змовою з групою осіб, пише 20 листопада видання DIGI24.

Читайте також: Орбан знявся з виборів в Румунії: кому хоче передати голоси

Схема була проста: спершу одні знаходили будинки, в яких ніхто не жив, - їхні власники або залишили країну, або померли, а потім інші, тобто, посадовці, видавали документи, які засвідчували особу іноземців, на ці адреси. І це були, на перший погляд, цілком правдоподібні папери - таких під час розслідування прокуратура встановила до десяти тисяч. Усі їхні власники «проживали» в одному селі на кордоні Ботошанського і Сучавського повітів Румунії. Природно, спадкоємці або родичі власників цих залишених будинків нічого про своїх «квартирантів» не знали. Співробітники мерії видавали неправдиві свідоцтва про реєстрацію земель сільськогосподарського призначення на об'єкти, не призначені для проживання, і привласнювали кадастрові номери прибудовам до будинку, щоб вселити в них громадян, зокрема, України, а також Росії та Молдови.

Масштабна корупційна схема була налагоджена досконало: до документів вносили, за необхідності, змінені імена, дати народження, деякі інші дані замовників. Згодом передбачалося, що замовник отримає румунське громадянство. При цьому ціни були абсолютно доступними: від 350 до 400 євро. Туди входила плата посереднику, держслужбовцю за видачу завідомо неправдивих документів, іншій посадовій особі - за видачу квитанцій, податкових довідок, копій документів про громадянський стан. Окремо враховано було навіть збір за видачу документів у розмірі 7 леїв!

«Сьогодні, 20 листопада 2024 року, прокурор прокуратури Вищого касаційного суду і юстиції та співробітники Генерального інспекторату прикордонної поліції привели у виконання 90 ордерів на обшук у приміщеннях державних установ і будинках приватних осіб. Оперативні заходи проводять у межах кримінальної справи, у якій розслідують вчинення злочинів хабарництва та комп'ютерного підроблення державними службовцями в повіті Ботошани, а також вчинення злочинів хабарництва, продажу впливу, купівлі впливу, матеріального підроблення офіційних документів і підроблення документів під особистий підпис», - повідомила Генеральна прокуратура Румунії.

«Неправдиві дані стосуються місця проживання особи, яке є фіктивним, оскільки бенефіціар ніколи не мешкав і не буде мешкати за цією адресою, а також інших ідентифікаційних ознак особи, а саме імені, прізвища, дати народження, місця народження, і все це з метою отримання посвідчення особи бенефіціара, що підтверджує особу, румунське громадянство та, у відповідних випадках, місце проживання або перебування в Румунії. Вищезазначені дані, які в деяких випадках показують особу, відмінну від тієї, якою насправді володіють бенефіціари, занесені до Національного реєстру реєстру осіб (RNEP)», - заявили в прокуратурі.

Прокуратура розслідує також причини і спосіб появи іноземців у країні. Цілком можливо, що серед українських фігурантів цієї схеми виявляться ухилянти, які втекли за кордон.

Читайте також: У Румунії заарештували підозрюваного в шпигунстві на користь Росії

Згідно з оцінками аналітиків ситуація з корупцією в країнах Західної Європи та Європейському Союзі погіршується. І це фіксується вперше за понад десять років. Про це свідчить звіт Transparency International.

Найкращі показники на початок 2024 року мали Данія (90), Фінляндія (87) та Норвегія (84), а найнижчі - Угорщина (42), Румунія (46) та Болгарія (45).