На вихідних президент Володимир Путін заборонив усім громадянам Росії відпочивати на популярних турецьких курортах. Це повинно стати тими "серйозними наслідками", які він пообіцяв після збиття турецькими ВПС російського Су-24.
Але для багатьох росіян такий крок став останнім прощанням з усіма надіями провести хоч би тиждень на сонячному пляжі з хорошим сервісом. Однак рішення Кремля відібрати у своїх громадян можливість відпочивати за кордоном створює враження, що російська влада розвиває ізоляціонізм і націоналізм на тлі економічного занепаду і військових авантюр в Україні і Сирії.
Про це на сторінках Financial Times Джек Фарчі, нагадуючи, що указ президента, опублікований в суботу,забороняє продавати путівки і авіаквитки в Туреччину. І це рішення з'явилося всього лише за кілька тижнів після того, як росіянам заборонили літати на відпочинок в Єгипет.
Путін також оголосив про запровадження пакету економічних санкцій, які також передбачають обмеження імпорту деяких товарів з Туреччини, а також скасовують трудові контракти турків, які працюють в Росії. І все це відбулося на тлі того, як президент Раджеп Таїп Ердоган назвав збиття Су-24 "печальним" інцидентом.
Туреччина і Єгипет були єдиним туристичними напрямками, які росіяни ще могли собі дозволити після того, як російський рубль різко обвалився минулого року. В першій половині 2015 року у Туреччині і Єгипті свою відпустку провели 38% росіян. Про це свідчать офіційні дані.
Туреччина була головним напрямком для туристів з Росії впродовж останнього десятиліття, коли високі ціни на нафту дозволили багатьом людям подорожувати. В 2013 році понад 18 мільйонів росіян провели відпустку за кордоном. Таким чином, за період з 2003 року кількість туристів з Росії на іноземних курортах збільшилася втричі. Але тепер тенденція абсолютно протилежна. В минулому році кількість російських туристів зменшилася на 4%, а в першій половині цього року – на 34%. Після заборони відпочивати в Туреччині і Єгипті в російські туристичні агенції чекають обвал туристичного потоку ще на 40% впродовж 2016 року. Таким чином, Росія повернеться до показників початку 2000-х.
"Це дуже погано вплине на інтеграцію, побудову хороших відносин російського середнього класу з іншими країнами. Це дуже непокоїть", - каже директор Інституту соціальної політики у Вищій економічній школі Москви Сергій Смірнов.
"Це привид залізної завіси", - додав він.
Деякі країни намагаються отримати вигоду від зіпсованих російсько-турецьких відносин. В Ізраїль чекають зростання потоку туристів з Росії на 20-30% цього року, а сепаратистська влада в Абхазії заявила, що готова прийняти до 4 мільйонів росіян наступного року.
Однак більшість експертів переконані, що заборона їздити в Єгипет і Туреччину змусить багатьох росіян лишитися вдома.
"Домашній туризм стане більш популярним", - каже аналітик компанії Alpari Анна Кокорева.
В цей же час, російська туристична індустрія переживає хвилю банкрутств. Зокрема, друга за величиною російська авіакомпанія Transaero оголосила про своє банкрутство. І криза, швидше за все, поглибиться.
"Ситуація дуже серйозна. Якщо Туреччина не стане доступною до травня, буде повний крах", - каже аналітик туристичної індустрії Ірина Тюріна.
В цей же час, деякі експерти налаштовані більш патріотично. Зокрема, голова "ВТБ банку" Андрій Костін переконаний, що росіянам "треба відпочивати в Криму, і це буде краще, ніж в Туреччині". Такої ж дуки дотримують і нечисленні російські туристи. Іншим же не подобається ізоляціонізм влади.
"Прихильники ізоляції і залізної завіси можуть сьогодні підняти келих кримського вина. Після перекриття двох найпопулярніших туристичних напрямків для росіян, думаю, більшість наших співвітчизників не будуть проти ідеї перекриття кордонів, оскільки вони просто не можуть дозволити собі інші курорти", - написав на своїй сторінці в Facebook голова PR-компанії Олександр Борейко.
Деякі російські депутати вже пропонують увести спеціальні дозволи для росіян на перетин кордонів, як це було в СРСР.
"Після Жовтневого перевороту цілі покоління виросли з думкою, що життя в СРСР було нормальним і навіть кращим, ніж в інших країнах. Боюся, ситуацію погіршується і ми скоро відновимо цю стару модель", - каже Смірнов.
Нагадаємо, що минулого тижня Росія скасувала безвізовий режим з Туреччиною. Безвізові подорожі стануть неможливими з першого січня 2016 року.
Раніше видання The Economist повідомляло, що Кремль забороняє росіянам відпочивати закордоном, як в часи СРСР. Після анексії Криму кількість "невиїздних" росіян ще збільшилася. Російське міністерство закордонних справ почало лякати громадян свої країни байками, що американські агенти "полюють на росіян". Відомство радить не відвідувати країни, які мають тісні зв'язки з США. А це значить, що росіянам не варто їхати в жодну країну Європи, а також в Єгипет і Туреччину.
Також в Росії дії заборона залишати територію країни для тих громадян, у яких є борги. Як повідомляла газета Rzeczpospolia, таким чином майже двом мільйонам росіян заборонено виїжджати за межі РФ. Російське законодавство забороняє залишати країну громадянам, які мають заборгованість більше 10 тисяч рублів, або 154 доларів. А видання Bild писало, що президет Володимир Путін може заборонити росіянам подорожувати за кордон. Видання пише, що "невиїзними" можуть стати щонайменше 4 мільйони росіян. Серед них співробітники державних корпорацій, які опинилися в "чорному списку" санкцій. Тож побоювання щодо відновлення "залізної завіси" небезпідставні.