UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії є мінімум 305 політв'язнів — правозахисний центр "Меморіал"

Правозахисники опублікували списки політв'язнів.

Російський правозахисний центр "Меморіал" опублікував списки політв'язнів у Росії, в яких правозахисники вказали 305 прізвищ. У минулому році ці списки поповнилися майже на 170 прізвищ. Правозахисники оприлюднили списки людей, яких у РФ переслідують за політичними мотивами, а також через віросповідання.

"Реальне число політв'язнів та інших осіб, позбавлених волі за політичними мотивами, в сьогоднішній Росії, безсумнівно, істотно більше", - відзначили в "Меморіалі".

За даними правозахисного центру, за минулий рік на свободу за різними підставами вийшли 57 політв'язнів. Однак, за той же час 168 нових імен поповнили списки політв'язнів.

"Частина з тих, хто вийшов на свободу в'язнів повністю відбули призначене судом несправедливе і необґрунтоване покарання, частини судами були призначені покарання, не пов'язані з позбавленням волі або відповідні терміну, проведеного в попередньому ув'язненні", - додали в центрі.

Відзначено, що істотна частина з тих, що вийшли на свободу були звільнені у зв'язку з передачею Україні, в першу чергу, в рамках обміну "35 на 35".

В "Меморіалі" вказали на те, що за минулий рік в списки політв'язнів внесли імена в'язнів "московської справи". Також політв'язнями стали К. Котов, А. Дільмухаметов, А. Шевченко, які "стали жертвами переслідування за прямо антиконституційними кримінальними нормами".

Крім того, імена 142 осіб внесли в список переслідуваних через реалізацію права на свободу віросповідання. У їх числі обвинувачені в участі організації "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", яку в РФ оголосили терористичною, і в оголошених екстремістськими організаціях "Таблігі Джамаат" і "Нурджалар". Також в списки політв'язнів потрапили віруючі свідки Єгови.

"Ми вимагаємо від російської влади негайного звільнення політв'язнів, а всіх, хто поділяє цю вимогу, закликаємо до солідарності з політв'язнями та їх підтримки", - заявили в "Меморіалі".

Нагадаємо, 7 вересня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і Росією у форматі "35 на 35". РФ повернула до України 24 полонених моряків і 11 політв'язнів: Романа Сущенка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Миколу Карпюка, Олексія Сизоновича, Павла Гриба, Едема Бекірова, Євгена Панова й Артура Панова.

Серед тих, кого Україна передала РФ, є як росіяни, так і громадяни України, засуджені за державну зраду, участь у терористичних організаціях і інші злочини. 11 з них були помилувані президентом, 19 – звільнені з-під варти напередодні обміну, двоє вже перебували на волі, один був переданий росіянам раніше. До Москви полетіли, зокрема, головред пропагандистського видання "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський і колишній командир роти ППО угруповання "ДНР" Володимир Цемах – ключовий фігурант справи MH17.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому", а також у матеріалі Володимира Кравченка "За будь-яку ціну?".