Рада з прав людини при президенті Росії запропонувавла замінити покарання за неодноразові порушення на мітингах ("дадінська" стаття 212.1 КК РФ) з кримінальної на адміністративну. Глава РПЛ Валерій Фадєєв заявив про те, що розробка відповідного законопроекту, можливо, завершиться вже в травні, повідомляє газета "Коммерсант".
Над документом працюють адвокат Генрі Рєзник, голова "Комітету за громадянські права" Андрій Бабушкін і голова "Незалежної експертно-правового ради" Мара Полякова. За словами Фадєєва, РПЛ вирішив добитися декриміналізації "дадинской" статті після того, як московський суд переглянув вирок фігуранту "московського справи" Костянтину Котову, скоротивши термін його покарання з 4 до 1,5 років позбавлення волі.
"Після того, як судова система в якомусь сенсі пішла назустріч у справі Котова, потрібно домогтися, щоб відповідальність за статтею 212.1 перестала бути кримінальною. Якщо ми цього доб'ємося, більше ніхто сидіти не буде", - сказав Валерій Фадєєв.
12 травня Держдума РФ прийняла в другому читанні законопроект, що забороняє балотуватися на виборні посади засудженим за ряд злочинів середньої тяжкості. Цю заборона пропонується поширити і на тих, хто був засуджений за "дадінську статтю".
Стаття 212.1 з'явилася в Кримінальному кодексі в липні 2014. Вона передбачає до п'яти років позбавлення волі за неодноразове порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування.
Статтю назвали "дадінською" по імені активіста Ільдара Дадіна, якого в 2015 році першим засудили за цією статтею до 3 років колонії. У лютому 2017 року Конституційний суд РФ ухвалив переглянути судові акти, після чого Дадин був звільнений.
Раніше, ситуація з правами людини в Криму погіршується – правозахисники. Критики окупаційної влади піддаються гонінням, залякуванням і політично мотивованим переслідуванням.
Також, експерт Українського інституту майбутнього в Києві Андреас Умланд заявив про те, що все йде до того, що Росія сама відмовиться від Криму.