UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії через "демографічну яму" не вистачає робітничих кадрів - DW

Більшість висококласних робітників вже майже досягли пенсійного віку.

Російська Федерація зіткнулася з "демографічною ямою", яка утворилася протягом останнього десятиліття, і спричинила за собою нестачу трудових ресурсів.

В країні за останні 15 років щороку народжувалося на 200-300 тисяч осіб менше, ніж помирало, пише "Deutsche Welle".

Згідно з даними Росстату, з 2005 по 2012 рік кількість економічно активних підлітків 15-19 років знизилася в 2,7 рази. Таким чином, не народжені діти утворили "демографічну яму". На теперішній момент вік основної маси працівників наближається до пенсійного.

Як зазначає видання, вирішити проблему, що склалася з допомогою мігрантів також не можна, так як вони в більшості своїй претендують на некваліфіковану роботу.

"Для економіки важливо, скільки на ринок виходить молодих спеціалістів - а їх число з 2005 по 2015 рік знизилася приблизно вдвічі", - говорить Олексій Захаров, президент одного з найбільших рекрутингових порталів Росії Superjob.ru.

Читайте також: На російський бізнес насувається кредитна криза – Financial Times

"Насамперед не вистачає висококласних робітників - токарів, слюсарів, наладчиків. Щоб токар доріс до вищого, 6 розряду, йому необхідно до десяти років - більшості таких майстрів уже скоро на пенсію, а нових практично немає", - говорить експерт у коментарі виданню.

Раніше Російський союз промисловців і підприємців (РСПП) прогнозував брак кадрів у 2016-2017 роках, припускаючи, що кількість доступних на ринку фахівців може знизитися на 43 відсотки, а брак професійних кваліфікованих робітників - досягти 83 відсотків. Однак, проблема утворилася кількома роками раніше. "Стався збій в системі: приплив фахівців різко скоротився, і почали утворюватися вакуумні дірки", - повідомив глава Космічного науково-виробничого центру імені Хрунічева Андрій Калиновський.

Для запобігання дефіциту в середині 2000-х почали реформу освіти, яка повинна була збільшити випуск якісних нових фахівців. Відповідно до реформи необхідно було розробити профстандарти до кожної спеціальності, всього таких норм вимагалося від 450 до 800. У підсумку до 2012 року було затверджено всього 69 таких стандартів.

"Найбільші роботодавці будують власні училища, а державної системи профосвіти практично не існує: працюючої системи профстандартів досі немає", - говорить Олексій Захаров. Як зазначає співробітниця рекрутингової компанії Kelly Services Ірини Ріммер, великі клієнти скаржаться, що новачки з профільною освітою не завжди адекватно відповідають на питання і часто не можуть пройти елементарні тести.

Читайте також: Росія готова протистояти кризі через зниження цін на енергоносії - Путін

Раніше повідомлялося, що Росія незабаром буде залежати від трудових мігрантів. Віце-прем'єр уряду РФ Ольга Голодець тоді запропонувала для вирішення проблеми покращувати умови проживання та праці росіян, всерйоз зайнятися підготовкою нових фахівців, чиї вміння та навички відповідали б вимогам роботодавців, а також стимулювати розвиток внутрішньої трудової міграції.