У річницю закінчення Другої світової війни канцлер ФРН Олаф Шольц (Olaf Scholz) пообіцяв Україні подальшу підтримку у боротьбі з Росією, яка розв'язала проти неї війну, повідомляє DW.
Надаючи допомогу Україні, Федеративна Республіка вперше у своїй історії "направила зброю в зону бойових дій", а також "ретельно продуманим" чином здійснила постачання важкої техніки, заявив Шольц у телевізійному зверненні до громадян у неділю, 8 травня. "Ми продовжуватимемо це робити", - запевнив глава німецького уряду. Як він зазначив далі, він не має сумнівів у тому, що "Путін не виграє війну".
"Для мене 8 травня - абсолютно особливий день", - наголосив Шольц, маючи на увазі закінчення Другої світової війни. Мовчання гармат, що настало 77 років тому, було схоже на "цвинтарну тишу", зазначив канцлер. "Мільйони людей були вбиті у своїх містах та селах, у концентраційних таборах або таборах смерті. Цей злочин проти людства вчинили німці", - нагадав він.
"Тим болючіше" спостерігати, як сьогодні "груба сила знову порушує закон у центрі Європи - як російська армія вбиває чоловіків, жінок та дітей в Україні, руйнує міста і навіть нападає на біженців", - наголосив Шольц.
Той факт, що президент Росії Володимир Путін навіть прирівнює "свою агресивну варварську війну до боротьби з націонал-соціалізмом", є "фальсифікацією історії і ганьбою", зазначив Шольц. Путін хоче "підпорядкувати собі Україну, знищити її культуру та самобутність", констатував далі глава уряду ФРН.
Той факт, що зараз у Європі знову йде війна, може означати для Німеччини лише одне: вона захищатиме закон і свободу - "на боці атакованих", наголосив Шольц. "Ми підтримуємо Україну у боротьбі проти агресора", – висловив позицію Німеччини глава її уряду. Крім постачання зброї, він також згадав про підтримку України з боку Німеччини безпрецедентними санкціями проти Росії та прийомом українських біженців.
У своєму телезверненні Шольц також висловив побоювання, що війна може поширитися за межі України і що "світ може опинитися під загрозою і в нашій країні". На його думку, було б "неправильно просто відмахнутися від цього". Але "страх не має паралізувати нас", застеріг політик. Водночас він попередив про свою тверду позицію: підтримуючи Україну, "ми не зобов'язані робити абсолютно все, що вимагає той чи інший бік".
Шольц наголосив, що надалі він керуватиметься чотирма принципами: жодних односторонніх дій Німеччини – лише у координації із партнерами по НАТО; збереження власної обороноздатності Німеччини; не проводити жодної політики, що зашкодить Німеччині "і нашим партнерам більше, ніж Росії"; і, по-четверте, він не ухвалить жодного рішення, "яке перетворить НАТО на учасника війни". "Те, що більше не повинно бути світових воєн - і особливо між ядерними державами, - це теж урок 8 травня", - переконаний канцлер.
"Коли і чим закінчиться жорстока війна Росії проти України", він поки не береться сказати, зізнався Шольц: "Однак ясно одне: світу, продиктованого Росією, не буде. Українці цього не приймуть - і ми також".
Шольц висловив "глибоку переконаність" у тому, що Україна вистоє і що свобода та безпека переможуть - "так само, як 77 років тому свобода і безпека перемогли над рабством, насильством і диктатурою". І спадщина 8 травня полягає в тому, щоб кожен зробив це посильний внесок, підкреслив у своєму відеозверненні канцлер ФРН Олаф Шольц.
Нагадаємо, раніше федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц заявляв, що не планує візит до України найближчим часом і вважає неправильною відмову Києва прийняти президента країни Франка-Вальтера Штайнмаєра. Про це він заявив в інтерв'ю громадському телемовнику ZDF.
Коментуючи можливий візит до України, він згадав про відмову адміністрації президента України Володимира Зеленського ухвалити федерального президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра і зазначив, що це «заважає справі».
Проте після примирливої телефонної розмови Зеленського зі Штайнмаєром Київ відвідала голова Бундестагу Бербель Бас 8 травня, вона вшанувала пам'ять усіх жертв Другої світової війни та тиранії націонал-соціалістів та провела політичні переговори.
10 травня в Україну прибуде Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. Про візит Бербок домовилися президент України Володимир Зеленський та президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр під час «примирливої» телефонної розмови.