UA / RU
Підтримати ZN.ua

У разі перемоги Трампа Північна Корея хоче відновити ядерні переговори – дипломат

Нинішня позиція КНДР може змінитися.

Якщо Дональда Трампа буде переобрано президентом, Північна Корея хоче відновити ядерні переговори зі Сполученими Штатами. Пхеньян вже працює над розробкою нової стратегії переговорів, заявив високопоставлений північнокорейський дипломат, який нещодавно втік до Південної Кореї, пише Reuters.

Минулого місяця втеча Рі Іль Гю з Куби потрапила в заголовки газет по всьому світу. Він був найвищим північнокорейським дипломатом, який втік на південь з 2016 року.

У своєму першому інтерв’ю міжнародним ЗМІ Рі сказав, що Північна Корея визначила Росію, США та Японію як головні пріоритети зовнішньої політики на цей рік і надалі.

За словами Рі, дипломати Пхеньяна розробляють стратегію для цього сценарію з метою скасування санкцій щодо південнокорейської програми озброєнь, усунення статусу держави-спонсора тероризму та отримання економічної допомоги.

Його коментарі свідчать про те, що нинішня позиція Півночі – відмова від можливості діалогу зі США та погрози збройним протистоянням – може змінитися.

Саміт між північнокорейським диктатором Кім Чен Ином і Трампом у В'єтнамі у 2019 році зірвався через санкції, в чому Рі частково звинуватив рішення Кіма довірити ядерну дипломатію недосвідченим та необізнаним.

«Кім Чен Ин не дуже обізнаний на міжнародних відносинах та дипломатії, або на тому, як приймати стратегічні рішення», — сказав він.

Цього разу, за його словами, до справи візьметься міністерство закордонних справ. Тому Трампу буде не так легко знову зв’язати КНДР по руках і ногах на чотири роки, нічого не даючи натомість.

Завдяки налагодженню тісніших зв’язків з Росією Північна Корея отримала допомогу для власних ракетних технологій та економіки. Але більшою вигодою може стати блокування додаткових санкцій і скорочення існуючих, сказав Рі.

Читайте також: КНДР може провести ядерне випробування напередодні виборів у США — глава Міноборони Південної Кореї

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив, що хоче зустрітися з Кім Чен Ином, однак каменем спотикання є питання викрадених Північною Кореєю в 1970-х і 80-х роках японських громадян.

За словами Рі, Кім Чен Ин хотів би провести саміт з Японією, щоб отримати економічну допомогу в обмін на поступки в питанні викрадених.

Токіо вважає, що 17 його громадян були викрадені. П'ятеро з них повернулися до Японії у 2002 році. Пхеньян вважає це питання вирішеним, визнавши викрадення 13 японців і заявивши, що вони зникли безвісти або померли.

Рі сказав, що Кім готовий змінити цю позицію, встановлену за його батька Кім Чен Іра, щоб отримати економічну підтримку.

«Вони кажуть, що питання вирішено, але це лише для посилення переговорної сили, доки він не піде на поступки на саміті», – сказав він.

Навчаючись у французькій школі в Алжирі та живши на Кубі разом зі своїм покійним батьком, який був репортером державних ЗМІ, Рі говорить, що з дитинства мріяв про життя у Південній Кореї, але ніколи не намагався втекти, доки не зазнав цькування від колеги-дипломата за те, що відмовився дати хабара.

Останньою краплею стала відмова Пхеньяну в проханні пройти лікування в Мексиці за його власний рахунок через розрив диска на шиї.

«Вся образа, яку я мав на режим, одразу вибухнула», — сказав він.

За його словами, COVID-19 посилив труднощі вдома та для тих, хто перебуває за кордоном, оскільки більшість телефонних ліній до Пхеньяну було заблоковано, щоб запобігти поширенню будь-якої інформації у зовнішньому світі.

Фінансові проблеми також змусили Північну Корею закрити дюжину з 54 дипломатичних місій.

«Коли на початку 2023 року вони знову почали відкривати та викликати тих, хто працює за кордоном, вони попросили принести з дому все:  від зубних щіток до ложок, оскільки там не було нічого», — сказав він.

Рі також був свідком — і на своїй посаді намагався перешкодити — започаткування дипломатичних відносин між Південною Кореєю та Кубою, союзником Північної Кореї часів холодної війни.

«Я зробив усе, щоб цього не сталося, але встановлення відносин з Кубою було найкращим, що зробила Південна Корея з минулого року. Це був взірцевий приклад того, як змінився хід історії і куди рухається нормальне цивілізоване міжнародне співтовариство», — сказав він.