Президент РФ 3 впродовж останніх двох тижнів міцно закріпився на сторінках західних ЗМІ, де однією з найбільш обговорюваних тем була його нечесність. Російський президент, як вважається, багато бреше: про збитий малайзійський "Боїнг 777" в Україні, про знищення гуманітарного конвою в Сирії, про хакерські атаки проти Демократичної партії США. І це лише його останні вчинки. Доповнити цей список буде зовсім не важко.
"Путін настільки асоціюється з брехнею, що ми навіть не намагаємося це пояснити. Але які його мотиви?", - пише на сторінках Wall Street Journal професор Колумбійського університету Стівен Сестанович, який склав список причин для російського президента дурити весь світ.
Перша з них – це те, що Путіну є що приховувати. Звісно, Путін міг би зізнатися у знищенні рейсу MH17, заплатити компенсацію, попросити пробачення, висловити співчуття і рухатися далі. Так зробили США в 1988 році, коли ненароком збили іранський пасажирський літак. Але вчинивши за таким сценарієм, йому би стало важче продовжувати брехати про те, що армії Росії немає на Сході України. У цьому Путіну теж тяжко зізнатися. Тож його брехні вже переплелися.
Друга причина – Путін думає, що весь світ бреше не менше, ніж він. Вірогідно, його досвід роботи у спецслужбах змушує його ставитися підозріло до щирості інших. Зрештою, в цьому суть російської пропаганди. Її мета не довести, що Москва говорить правду, а якраз що ніхто її не говорить.
Третя причина – Путін споживає брехню, яку говорять його люди. Автор пише, що будь-хто, кому доводилося мати справу з російськими чиновниками високого рангу включно з російським президентом, чув від них заяви про таємні справи США, які настільки безглуздо звучать, що стає дивно, чи в таке хоч хтось здатен повірити. Однак така проблема, а саме - беззастережне прийняття інформації, яка циркулює в розвідувальних службах, існує скрізь. Однак, здається, вона особливо гостро стоїть у російській системі.
Четверта причина в тому, що стійкість режиму Путіна залежить від того, щоб приховати правду. Немає прямих доказів його особистої причетності до найбільш скандальних вбивств у Росії впродовж останніх років: від загибелі Анни Політковської в 2006 році до розправи над Борисом Нємцовим у 2015 році. Однак, Путін ретельно захищає систему, яка приховує всі ці злочини, систему настільки корумповану, що стає тяжко вирішити, яку частину правди можна оприлюднити, щоб все не зруйнувати. І рішенням Путіна стало приховати абсолютно усе.
Автор додає, що такі чотири пояснення зображують Володимира Путіна як дуже "непривабливого політичного лідера".
"Але, на мою думку, остання і головна причина його систематичної брехні найгірша: Путін не бачить її ціну. Росія зараз найбільш віддалена від Європи і США, ніж будь-коли після завершення Холодної війни, а може й за значно довший період. Президент Росії просто дуже погано визначає інтереси країни. Що може бути гірше за це?" - пише Сестанович.
Раніше видання New York Times писало, що нова Холодна війна не почалася, але Путіну подобається псувати чужі плани. Нова ідеологічна боротьба не почалася, ядерною зброєю сторони не погрожують, хоча вперше за 20 років почали активно оновлювати свої арсенали. Війна в Сирії дійсно стала великою гуманітарною катастрофою, але на пряму вона не загрожує фундаментальним інтересам США. Однак ветерани Холодної війни, які все ще працюють в уряді, проводять паралелі між сучасністю і тим періодом.
Тим часом, у ЦРУ очікують посилення авторитарної влади Путіна над Росією. На це вказують повідомлення про можливу "велику реорганізацію" російських спецслужб, у ході якої відомства зовнішньої розвідки і внутрішньої державної безпеки об'єднають в єдину структуру, де провідна роль належатиме службі внутрішньої безпеки (ФСБ).