Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС, які планують підписати на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі Молдова і Україна, можуть ускладнити процес придністровського врегулювання. Про це заявив агентству ИТАР-ТАСС президент невизнаної республіки Євген Шевчук.
"Ми з повагою ставимося до вибору наших сусідів, але у Придністров'я інші пріоритети - інтеграція в євразійський простір. У цій ситуації домовленості Кишинева з ЄС, які включають угоду про вільну торгівлю, ускладнять експорт придністровських товарів на європейські ринки, посилили розкол по Дністру. Якщо ці дії будуть прийматися спільно з нашими партнерами з України, це негативно позначиться на економіці Придністров'я, спричинить втрати бюджету, погіршить становище жителів. У цій ситуації ми будемо змушені приймати рішення для захисту прав наших громадян", - сказав Шевчук.
Він нагадав, що за умовами укладеного в 1997 році меморандуму, Придністров'я має право вести самостійну зовнішньоекономічну діяльність. "Під цим документом є підписи гарантів Росії й України, які несуть відповідальність за виконання або невиконання прийнятих на себе зобов'язань", - зазначив Шевчук.
За його словами, занепокоєння Тирасполя викликали також передбачені угодами з ЄС плани Молдови щодо встановлення міграційних постів на кордоні з Придністров'ям. "Це є серйозним порушенням прав мешканців регіону, створює проблеми для сотень тисяч проживаючих тут громадян Росії і України і може призвести до ескалації напруженості в розділовій Зоні безпеки конфлікту, підірвати існуючу там крихку стабільність", - сказав Шевчук.
Він не виключив, що "все це може бути використано, щоб чинити економічний тиск на Тирасполь і схилити до прийняття тих чи інших політичних рішень". Лідер Придністров'я застеріг молдовську владу від тиску на Придністров'я, зазначивши, що "у відповідь будуть прийняті жорсткі заходи". Разом з тим він підкреслив, що готовий обговорити ці питання з прем'єром Молдова Юрієм Лянке, для чого вже передав йому запрошення зустрітися. !zn
Читайте також:
Фюле не сумнівається, що в листопаді асоціація з Україною буде підписана, з іншими - парафована
Молдова відмовилася від Митного союзу на користь зони вільної торгівлі з ЄС
Литва хоче зупинити дрейф країн Східного партнерства у бік Митного союзу
Молдова сподівається отримати безвізовий режим з ЄС вже у 2014 році