Польська влада ухвалила суперечливий закон про телерадіомовлення, який внесла на розгляд владна партія «Право і справедливість» (ПіС). Закон передбачає, що діяльність усіх ЗМІ на території країни з часткою неєвропейського капіталу понад 49 відсотків відтепер має бути обмежена.
Експерти сходяться у думці, що головною мішенню нового законопроекту є телекомпанія TVN та її інформаційний канал TVN24, який виступає з проєвропейською позицією і відкрито критикує уряд країни. Про плани польської влади припинити мовлення TVN24 говорить те, що вони ще у лютому подали заявку на продовження ліцензії, але Національна рада з телерадіомовлення відмовилась її продовжувати. Тож право мовлення завершиться 26 вересня 2021 року. Але із новим законом канал в принципі можуть закрити.
Тим часом у Польщі зростає опір планам правлячої партії. Увечері 10 серпня в понад 40 містах країни пройшли багатотисячні акції протесту за участю майже всіх представників роздробленої польської опозиції. Вони побоюються, що телеканал TVN24 стане лише першою жертвою нового закону, а далі під загрозою опиняться й інші незалежні ЗМІ.
Ситуація з TVN — це тільки початок, вважає голова Комітету захисту демократії (KOD) Якуб Карис. «Коли уряд покінчить з найбільшим незалежним телеканалом, йому буде легше знищити всі інші, дрібніші незалежні засоби масової інформації», — написав він у газеті Gazeta Wyborcza.
У пояснювальній записці до закону йшлося про те, що його основна мета — полегшити Національній раді з питань телерадіомовлення контроль над власниками ЗМІ, в тому числі, «з країн, що становлять значну загрозу безпеці польської держави».
Керівництво телеканалу TVN вважає нововведення спробою обмежити свободу ЗМІ «під виглядом боротьби з іноземною пропагандою». «Ми не піддамося тискові, ми залишимося незалежними і діятимемо в інтересах наших глядачів», — заявила рада директорів TVN.
Єврокомісія також бачить у поправках до Закону про телерадіомовлення загрозу свободі ЗМІ в Польщі. «Ще один тривожний сигнал для свободи ЗМІ та розмаїття думок в країні», написала віцепрезидентка Єврокомісії Віра Журова в Twitter 12 липня 2021 року, наголосивши, що в Брюсселі уважно стежитимуть за розвитком подій навколо телекомпанії TVN.
У Вашингтоні теж розкритикували рішення польського Сейму. Як заявив глава пресслужби Державного департаменту США Нед Прайс, незалежні й вільні ЗМІ роблять демократію сильнішою. «Саме тому ми закликали польський уряд продемонструвати свою прихильність цим принципам», — заявив він.
Нагадаємо, що прем'єр Угорщини Віктор Орбан і його уряд стежив за незалежними журналістами Угорщини за допомогою шпигунської програми Pegasus.
Програма Pegasus дозволяє переглядати весь контент на телефоні, включаючи повідомлення з додатків з наскрізним шифруванням, фотографії та дані про місцезнаходження GPS. Вона також може перетворити пристрій в аудіо- або відеомагнітофон. Подібне програмне забезпечення використовується для стеження за терористами і злочинцями, повідомляють журналісти.