У неділю, 16 липня, під будівлею Сейму у Варшаві та інших містах Польшиначалась акція протесту проти судової реформи, ініційованої правлячої партією "Право і Справедливість", передає "Укрінформ".
На акцію "Це не кінець! Зупинимо державний переворот!", організовану "Комітетом захисту демократії" (KOD), вийшли тисячі людей, в тому числі громадські активісти та представники опозиційних партій.
"Будь-яка диктатура закінчується терором. Якщо комусь здається, що це його не стосується, то він сильно помиляється... А Ярославу Качиньському, якого я, на жаль, знаю 40 років, хочу сказати наступне: Ярек, як писав один поет, "будуть записані дії і розмови". Пам'ятай про один факт: ти не Янукович, тобі нікуди бігти", – заявив голова KOD Кшиштоф Лозинський.
Один з колишніх лідерів "Солідарності" Владислав Фрацинюк під час виступу на мітингу звинуватив лідера правлячої партії Ярослава Качиньського в тому, що він наплював на свого покійного брата екс-президента Леха Качиньського, лідера "Солідарності" Леха Валенсу і польське суспільство.
Перед протестувальниками також виступили екс-міністр фінансів, колишній голова Нацбанку Польщі, радник президента України Лешек Бальцерович, лідери "Громадянської платформи" і багато інших політичні та громадські діячі.
Учасники акції вийшли на маніфестацію з державною символікою, а також плакатами і транспарантами, на яких написані гасла проти реформи і політики ПіС в цілому: "Підтримуємо суддів", "Качизм як фашизм знищує Польщу" та інші.
Частина учасників протесту не стала розходитися після настання темряви.
Нагадаємо, минулого тижня правляча у Польщі партія "Право і Справедливість" зареєструвала в Сеймі проекти законів про реформу судової системи.
Обидві палати польського парламенту – Сейм і Сенат – більшістю голосів підтримали законопроекти про Національну раду судочинства та суди загальної юрисдикції.
Законодавчі ініціативи ПіС зазнали жорсткіої критики з боку суддівського корпусу та опозиції, які звинуватили партію Качиньського в наміри підпорядкувати судову гілку влади виконавчій владі, тим самим порушивши ключовий принцип демократії – принцип розподілу гілок влади.
Ярослав Качиньський, у свою чергу, заявив, що загрози демократії в Польщі немає, а судова система країни "знаходиться в моральному і професійному занепаді", і тому потребує реформування.