UA / RU
Підтримати ZN.ua

У парламенті Молдови ініціювали позбавлення російської мови чинного статусу

Відмова від обов'язкового перекладу офіційних документів російською дозволить заощадити близько 87 тисяч доларів на рік, зазначають ініціатори.

У Молдові депутати "Ліберальної партії" зареєстрували в парламенті законопроект, що зобов'язує законодавців володіти державною румунською мовою. Документ також пропонує відмовитися від збереження статусу російської мови як "застарілого", повідомляє Newsmaker із посиланням на відповідний документ.

Законопроект пропонує не переводити нормативні акти російською та зобов'язати депутатів виступати в парламенті лише румунською. Окрім цього, ним у Кодекс про вибори вводиться нова вимога до кандидатів у депутати – обов'язкове знання румунської мови.

Якщо парламент підтримає законопроект, юридичній комісії буде доручено розробити механізм перевірки знання депутатами державної мови. А особи, які не володіють румунською, не зможуть балотуватися в парламент.

Свою ініціативу автори законопроекту пояснюють рішенням Конституційного суду Молдови про визнання верховенства Декларації незалежності над Конституцією, де румунську мову визнано державною, а закон "Про функціонування мов" - застарілим. У пояснювальній записці до законопроекту наголошується на тому, що оскільки закон визнано застарілим, немає потреби зберігати статус російської – "офіційної мови СРСР".

На думку авторів, відповідні зміни дозволять заощадити 1,5 мільйона леїв (87352,50 доларів за поточним курсом) на рік за рахунок відмови від необхідності перекладу законопроектів російською мовою.

Зазначимо, у червні Конституційний суд Молдови в контексті визнання застарілим закону "Про функціонування мов" анулював особливий статусу російської мови. Але відхилив запит лібералів про визнання неконституційними низки положень, що потребують перекладу та публікації офіційних документів російською мовою.

Раніше Конституційний суд Молдови дав позитивний висновок законодавчій ініціативі про зміну в Конституції назви офіційної мови з "молдавської" на "румунську". Уряд Молдови прийняв рішення затвердити зміни до Конституції країни, згідно з яким державною мовою замість молдавської стає румунська.