UA / RU
Підтримати ZN.ua

У нових парламенті та уряді Британії найбільша за всю історію кількість жінок

Також у Палаті громад найбільше за увесь час представників етнічних меншин.

Рейчел Рівз

Рейчел Рівз

Новий прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер керуватиме більш етнічно різноманітним і більш жіночим парламентом, ніж будь-коли, пише аналітичний центр British Future. 

Темношкірі, азіати та депутати від етнічних меншин складатимуть близько 13%  Палати громад, порівняно з 10% у 2019 році, коли в Британії востаннє проходили парламентські вибори.

Згідно з даними аналітиків, це буде найбільша частка членів етнічних меншин у нижній палаті.

За останні кілька десятиліть представництво меншин у британському парламенті зросло з нуля до майже кожного сьомого законодавця. Проте ця частка досі  не повністю відображає різноманітність населення та електорату. 

Згідно з офіційними даними, близько 18% людей в Англії та Уельсі походять із темношкірих, азіатських, змішаних або етнічних меншин.

«Вибори 2024 року є знаменними для представництва з рекордним розмаїттям у нашому парламенті, ближчим, ніж будь-коли, до виборців. Іронія в тому, що це збігається з закінченням прем’єрства Ріші Сунака – першого британського азіатського прем’єр-міністра Великобританії. Це лише підкреслює, що етнічне розмаїття стало новою нормою для основних політичних партій», — зазначив Сундер Катвала, директор British Future.

Понад 40% місць у Палаті громад будуть займати жінки, це рекордна кількість, яка включає 46% депутаток від Лейбористської партії та 24% їхніх колег від консерваторів. Загалом у Палаті громад буде  242 законодавиці, що на 22 більше, ніж після останніх виборів у 2019 році.

Коли в 1987 році лейбористка Даян Ебботт, перша темношкіра жінка-законодавиця Великої Британії, увійшла до парламенту, в Палаті громад була лише 41 жінка.

Ебботт, яка знову обралася у північному сході Лондона, обіймає крісло у парламенті упродовж 37 років. Вона стане «матір’ю Палати громад» — цей почесний титул присвоюють жінці-обраниці, яка служить найдовше.

Нова правляча партія Великої Британії матиме найбільшу кількість депутатів від етнічних меншин – 66 із 87 обраних.

Звертаючись до нації біля Даунінг-стріт № 10 у п’ятницю у своїй останній промові на посаді прем’єр-міністра, Сунак сказав: «Одна з найпримітніших речей у Великій Британії полягає в тому,  що через два покоління після того, як мої бабусі й дідусі прийшли сюди з невеликою кількістю грошей, я зміг стати прем’єр-міністром».

Сунак був першим британсько-індійським лідером країни. Досі всі три жінки-прем'єр-міністерки країни були консерваторами.

Перший за 14 років кабінет лейбористів матиме найбільшу в історії кількість жінок-міністрів в історі, зокрема двох –  азіатського походження: Шабану Махмуд, одну з перших жінок-мусульманок у Великобританії, і Лізу Ненді.

Вперше за 800-річну історію міністеркою фінансів Британії стане жінка – Рейчел Рівз.

Посади в новому уряді обійняли ще кілька жінок: Анджела Рейнер стане віце-прем'єр-міністеркою з житлово-комунального господарства, Бріджит Філліпсон призначена Кейром Стармером на посаду міністра освіти у своєму новому кабінеті, Луїза Хей - міністеркою кабінету міністрів,  а Іветт Купер – міністеркою внутрішніх справ.

Засудження російської агресії й підтримка України – золотий стандарт британської політики. Та чи залишиться Україна серед пріоритетів уряду лейбористів, які здобули гучну перемогу на парламентських виборах у Великій Британії? Адже ліваки – ці прибічники «мирного вирішення української кризи» – залишаються не тільки численним, а й добре організованим крилом Лейбористської партії. Про невидимі суперечності всередині Лейбористської партії, що мають велике значення й для України пише Віктор Константинов у статті «Нова Британія: чого очікувати Україні від лейбористського правління?» на ZN.UA.