Генеральна прокуратура 3 розслідує справу про можливе шпигунство фізика з Росії, який працював у ФРН і Нідерландах, повідомляє Spiegel Online.
Згідно з даними видання, в липні 2014 року 28-річного вченого разом з дружиною затримали в аеропорту Дюссельдорфа за звинуваченням у шпигунстві. Потім його відпустили, але Технічний університет Ейндховена (Нідерланди), де працював російський фізик, почав своє власне розслідування.
В результаті міністерство юстиції Нідерландів оголосив росіянина таким, що "представляє загрозу для національної безпеки країни", у фізика анулювали дозвіл на проживання, шенгенську візу і оголосили персоною нон грата. За інформацією Spiegel Online, на даний момент росіянин, якого видання називає "Іван А.", перебуває в Москві, і звинувачення в шпигунстві заперечує.
Правоохоронні органи Німеччини звернули увагу на фізика випадково, під час іншого розслідування. У 2014 році влада ФРН вислали з країни іншого громадянина Росії, який працював у консульстві в Бонні, запідозривши його в шпигунстві. У процесі спостереження за ним виявилося, що чоловік раз на місяць регулярно їздив в Аахен, де на центральному вокзалі зустрічався з "Іваном А.", який приїжджав до Німеччини на автомобілі з Нідерландів.
Всі підозри російський фізик заперечує, він заявив Spiegel Online, що зустрічався з висланим згодом з країни співробітником консульства тому, що здавав в Москві його друзям квартиру, і кожен місяць забирав гроші за оренду. За даними німецького видання, розслідування триває.
На початку червня в Німеччині був звільнений Андреас Аншлаг, який влітку 2013 року був засуджений до 6,5 років позбавлення волі за шпигунство на користь Росії. На даний момент він вже відправлений в РФ. Його дружина, Хайдрун Аншлаг, була звільнена з в'язниці ще в 2014 році і так само відправлена в Росії.
У травні глава контррозвідки Норвегії ПСБ Арне Крістіан Хеугстейл заявив, що співробітники спецслужб Росії намагалися проникнути в Поліцейську службу безпеки (ПСБ) країни.
У квітні з'явилася інформація, що більше половини співробітників місії Росії при НАТО опинилися шпигунами. Джерело "Комерсанта" в одній з місій країн-членів НАТО розповіло, що ще в минулому році співробітників штаб-квартири попередили: "З 71 російського делегата 38 - шпигуни". "Нам сказали мінімізувати спілкування з представниками РФ, а якщо воно мало місце, в обов'язковому порядку повідомляти про це керівників".