UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НАТО створили центр захисту підводних трубопроводів на тлі загрози російських диверсій

Альянс активізувався після диверсії на “Північних потоках”.

Альянс НАТО відкрив новий центр із захисту підводних трубопроводів і кабелів на тлі загрози російських диверсій. Про це повідомляє AP.

"Загроза зростає", - сказав генерал-лейтенант Ганс-Вернер Вірманн, який очолює спеціальну групу, що займається цією проблемою, після того, як міністри оборони країн НАТО дали зелене світло створенню нового центру, розташованому в Нортвуді, на північному заході Лондона.

"Російські кораблі активно картографують нашу критично важливу підводну інфраструктуру. Існує підвищене занепокоєння, що Росія може націлитись на підводні кабелі та іншу критично важливу інфраструктуру, намагаючись дестабілізувати життя Заходу", - сказав він журналістам у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Альянс був змушений діяти після диверсії на “Північних потоках” у вересні.

Підозри щодо атак на газопроводи "Північний потік 1" і "Північний потік 2", які були побудовані для транспортування російського газу до Німеччини, все ще розслідуються. Офіційно нікого не звинувачували, але з того часу НАТО посилює свою присутність в Балтійському і Північному морях за допомогою десятків кораблів, підтриманих морськими патрульними літаками і підводним обладнанням.

Лише через Північне море прокладено близько 8 000 кілометрів нафто- і газопроводів, а за системами, мережами та електромережами неможливо спостерігати цілодобово і безперервно. Щороку у світі реєструється близько ста випадків перерізання кабелів, і часто важко сказати, чи є вони навмисними.

Читайте також: НАТО попереджає про можливі диверсії Росії на об’єктах підводної інфраструктури

"Ми не можемо забезпечити присутність НАТО вздовж усіх цих тисяч кілометрів підводної інфраструктури", - сказав журналістам генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.

"Але ми можемо краще збирати розвідувальні дані, обмінюватись інформацією, з'єднувати точки, тому що і в приватному секторі є багато інформації про пересування кораблів і морське спостереження”, -, додав він.

Замість того, щоб намагатися стежити за усім, новий центр і союзники по НАТО зосереджуються на зонах підвищеного ризику. Трубопроводи на мілководді, до яких можуть легко дістатись водолази, є дуже вразливими. Наслідки потенційного пошкодження кабелів передачі даних можна пом'якшити, просто проклавши більше кабелів.

Якою б не була мета, НАТО вважає важливим затримувати диверсантів під час підготовки атак.

"На підтримку центру члени Альянсу вирішили створити критично важливу мережу підводної інфраструктури, яка об'єднає НАТО, членів Альянсу і представників приватного сектору. Це допоможе поліпшити обмін інформацією про нові ризики і загрози", - пояснив Вірманн.

Читайте також: Розслідування диверсії на Nord Stream: слідчі дивляться убік Польщі — The Wall Street Journal

Раніше про можливу «масштабну диверсію» російського флоту у водах країн Північної Європи попереджали журналісти-розслідувачі DR. Вони зауважили, що російські військові та цивільні кораблі проводять розвідувальну роботу у Північному та Балтійському морях – збирають дані про морські вітряні електростанції, газопроводи та інтернет-кабелі у водах навколо Данії, Норвегії, Фінляндії та Швеції.

А Норвезька служба безпеки повідомила про випадки, коли російські шпигуни, що працювали у країні під дипломатичним прикриттям, намагалися купити у норвезьких компаній мінісубмарини та інше обладнання для підводних робіт.