UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НАТО півтора десятка країн не готові говорити про формальні кроки України на шляху вступу до Альянсу – ZN.UA

Серед цих членів Альянсу опинились і США.

Попри те, що українська дипломатія намагається домогтися від НАТО запрошення до вступу України до Альянсу на саміті у Вільнюсі, США навіть проти початку дискусії щодо визначення конкретних кроків на шляху до членства Української держави. Про це пише Володимир Кравченко у статті для ZN.UA «Безпека України після війни: половина громадян – за відновлення ядерного арсеналу».

За даними ZN.UA, на сьогоднішній день приблизно 15-18 країн-членів НАТО категорично не готові говорити про формальні кроки щодо вступу України до військово-політичного союзу. Причини не обмежуються бойовими діями, що продовжуються, і страхом зіткнення з РФ. Одна з ключових – Україна не відповідає низці критеріїв. І не лише у питанні верховенства права: попри ефективність української армії та її сумісність із НАТО, необхідна реформа оборонних механізмів.

Тому на даний момент Північноатлантичний Альянс готовий лише трансформувати Комісію Україна – НАТО у Раду Україна – НАТО. Це дозволить нашій країні брати участь у виробленні спільних рішень щодо деяких питань. Також в Альянсі готові оновити Комплексний пакет допомоги (КПП), створити Центр Україна-НАТО з аналізу та обміну військовим досвідом, заявити про багаторічну програму підтримки України та обмежитися фразами про «відчинені двері».

«Можливо, Альянс навіть піде на те, щоб створити механізм кризових консультацій на кшталт статті 4 Вашингтонського договору НАТО. Ці кроки суттєво не вплинуть на нашу безпеку: консультації — це все ж таки не стаття 5 Вашингтонського договору. Але на більше наші партнери не йдуть», – зазначив автор.

Читайте також: У МЗС Естонії закликали Столтенберга надати Україні "дорожню карту" вступу до НАТО

Україна подала заявку на вступ до НАТО за прискореною процедурою у вересні минулого року. Зараз Київ наполягає на тому, щоб на липневому саміті Альянсу в Литві організація зробила конкретний публічний жест щодо наближення України до членства. Низка східноєвропейських країн-членів НАТО хочуть, щоб Україна отримала у Вільнюсі значний сигнал і побудувала тісніші інституційні зв'язки між Альянсом та Києвом.