UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Молдові заговорили про повалення конституційного ладу - ЄС та Україна озвучили своє ставлення

Президент вимагає від усіх силових відомств країни не брати участь в "неконституційних діях".

Президент Молдови Мая Санду скликала екстрене засідання Вищої ради безпеки і заявила про загрозу повалення конституційного ладу.

Про це повідомили в адміністрації президента Молдови.

"Єдина тема порядку денного - неконституційні дії парламенту. У парламенту немає повноважень, відстороняти суддів Конституційного суду. Парламент зробив неконституційну спробу призначити нового суддю. Це безпрецедентна атака на конституційний лад і на незалежність Конституційного суду. Ми обговорили ризики підриву конституційного ладу", - заявили в адміністрації.

Санду вимагає від усіх силових відомств країни, в тому числі військових, не брати участь в "неконституційних діях і не підкорятися незаконним наказам".

"Вимагаємо, щоб парламент зупинив нападки на демократію. Ініціатори кричущих порушень закону підлягають покаранню. Закликаю міжнародну спільноту стежити за розвитком ситуації в нашій країні й надавати всю підтримку дій із захисту демократії від спроб замаху на конституційний лад", - зазначила глава Молдови.

Читайте також: Президентка Молдови доручила прояснити зникнення в Кишиневі колишнього судді Чауса, який ховається від українського правосуддя

При цьому міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив підтримку Санду. Він на своїй сторінці в Twitter закликав не дати підірвати конституційний лад в Молдові.

"Цілком підтримуємо демократично обраного президента Санду і молдавський народ у прагненні законними способами захистити верховенство права, не дати підірвати конституційний лад, реформи та європейський вибір", - написав міністр.

Молдавські депутати на засіданні в п'ятницю ухвалила політичну декларацію, в якій звинуватили трьох суддів КС в узурпації влади - Миколи Рошка, Домніка Маноле і Любу Шову, пише NewsMaker.md.

Постанову підтримали соціалісти на чолі з колишнім президентом Ігорем Додоном і партія Pentru Moldova. Після цього парламент Молдови проголосував за скасування указу про призначення Маноле суддею Конституційного суду.

Увечері цього ж дня Конституційний суд Молдови призупинив рішення парламентської більшості, яка скасовує указ про призначення Маноле.

Декларація парламенту Молдови про недовіру Конституційному суду являє собою грубу атаку на конституційний лад республіки і спробу підірвати верховенство закону, заявив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

"Відповідно до конституції Республіки Молдова Конституційний суд незалежний від інших органів державної влади і підпорядковується тільки конституції. Тому парламент і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного суду як" охоронця Конституції ", навіть якщо вони незадоволені його рішеннями", - йдеться в комюніке верховного представника ЄС із закордонних справ, опублікованому в суботу в Брюсселі.

"ЄС нагадує, що всі політичні діячі в Республіці Молдова повинні поважати рішення Конституційного суду. Незалежність Конституційного суду життєво важлива для забезпечення верховенства закону і демократичних механізмів - обидва є основними принципами, за якими Республіка Молдова взяла на себе зобов'язання в Угоді про асоціацію між ЄС і Молдовою ", - заявив Боррель.

Раніше повідомлялося, що Російська Федерація нарощує військову присутність в районі аеропорту Тирасполь, що в невизнаному Придністров'ї на території Молдови, звідки до кордону з Україною близько 13-ти кілометрів.

Як наголошується, в районі аеропорту Тирасполь помічено пересування колони БТРів. Звідти до кордону з Україною лише 13 кілометрів.

Офіційно в Придністров'ї перебуває близько 1 700 російських військових. Однак реальна чисельність контингенту невідома. Це залишки 14-ї армії, що залишилася там після розпаду СРСР.