UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Македонії можуть розіграти "український" сценарій - Der Standard

Криза в Македонії має геополітичний вимір, експерти говорять про схожість з українським сценарієм.

Генеральний секретар лондонського Liberal International Еміль Кірджас не вірить, що недавня відставка глави розвідки Сасо Миялкова і міністра внутрішніх справ Горданы Янкуловской свідчить про капітуляцію уряду, повідомляє Der Standard.

На думку Кірджаса, Росія зацікавлена в тому, щоб прем'єр-міністр Македонії Нікола Груєвський залишився при владі. Експерт зазначив, що Росія знову почав втручатися в справи на Балканах.

Нинішнім подіям передував 2008 рік, коли Греція запобігла вступ Македонії в НАТО. "Ось тоді Москва і побачила для себе можливість", - йдеться в статті. В нинішній умовах після провалу проекту газопроводу "Південний потік" головним завданням для Росії є реалізація альтернативного "Турецького потоку" спільно з Македонією, Сербією та Угорщиною. Тому Росія має потребу у "своєму" уряді в Скоп'є, тому що трубопровід може йти тільки через Македонію, адже через Болгарію шлях заблоковано.

Раніше мовчав відносно Македонії МЗС Росії раптом з особливою активністю вибухнув на заяви в останні тижні. Вперше це стало видно, коли 31 січня нинішнього року, коли уряд Македонії заявило про те, що глава македонської опозиції Зоран Заев нібито готував в країні державний переворот. Тоді Заєв почав публікувати протоколи прослуховування телефонних переговорів, доводять корупцію і перегини чинної влади. Росія запідозрила у підтримці імовірно підготовлюваного держперевороту іноземну спецслужбу, іншими словами – американців.

21 квітня, коли в селі Гошинце, розташованому поряд з містом Куманово на кордоні з Сербією і Косово, з'явилася група озброєних людей з емблемами албанської Армії національного визволення. Москва сказала, що албанці вигукували політичні та етнічні загрози, і побачила в цьому свідоцтво "гострих етнічних проблем". РФ висловила сподівання, що міжнародне співтовариство підтримає спроби уряду Македонії по відновленню порядку.

Далі - Росія стала глибоко стурбована антиурядовими демонстраціями в Македонії, якими були намічені до проведення на вихідні. Москва заявила, що опозиція і підтримувані Заходом НКО спробують організувати "кольорову революцію" в Македонії. "Подібна риторика разюче нагадує український сценарій", - пише автор.

За його словами, ситуація в країні загострюється все більше. Дії в Куманово були якоїсь "профілактикою". Зараз уряд звинувачує опозицію у співпраці з зовнішньою розвідкою.

Повідомлялося, що у Македонії в результаті боїв поліції з терористами загинуло понад 20 осіб. За даними уряду, в угруповання входили етнічні албанці з Македонії, Косово та Албанії. Відносини між офіційним Скоп'є і албанцями залишаються напруженими. Крім розбіжностей на етнічному ґрунті Македонія переживає складний політичний криза. Уряд звинувачується в корупції та незаконному прослуховуванні телефонів громадян.