UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Лондоні починаються слухання у справі про вбивство екс-агента ФСБ

Однією із цілей слухань є намір довести причетність російської влади до смерті екс-співробітника ФСБ.

Судовий процес у справі про вбивство екс-співробітника ФСБ Олександра Литвиненка починається в Лондоні у вівторок, через вісім років після смерті розвідника, пише The Guardian.

Одна із найважливіших цілей слухань, як припускає суддя по цій справі Роберт Оуен, довести причетність Росії до отруєння Литвиненка полонієм.

Слухання будуть проходити протягом наступних 10 тижнів.

Литвиненко був отруєний 1 листопада 2006 року, після зустрічі з колишнім офіцером Головного управління охорони Російської Федерації, нинішнім депутатом Державної думи Андрієм Луговим і його діловим партнером Дмитром Ковтуном в готелі Millennium у Лондоні. Передбачається, що екс-співробітник ФСБ випив зелений чай з радіоактивним полонієм-210. Литвиненко помер в лондонській лікарні 22 днів потому, встигнувши до цього звинуватити Путіна у своєму вбивстві.

Великобританія наполягала на екстрадиції з Москви підозрюваних, але Путін не дав на це згоди. У 2007 Великобританія вислала чотирьох російських дипломатів на знак протесту. Жоден з двох підозрюваних не братиме участі у розслідуванні. Вони кажуть, що вони невинні.

Вдова Литвиненка Марина та син Анатолій (синові було 12 на момент смерті батька, а тепер йому 20) братимуть участь у слуханнях. Будуть опитані також поліцейські, які опитували Литвиненко в палаті інтенсивної терапії лікарні Університетського коледжу в Лондоні незадовго до його смерті.

Деякі зі свідків дадуть свідчення анонімно в закритому суді.

Сотні журналістів чекають можливості висвітлювати ці слухання у суді. У 2013 році розслідування обставин смерті Литвиненка закінчилося нічим через те, що уряд відмовився розкривати секретні файли, що, вірогідно, було пов'язано з Кремлем.

Марина Литвиненко звернулася із запитом до міністра внутрішніх справ Терези Мей влітку минулого року, через кілька днів, як був збитий Малайзійський лайнер над Східною Україною. Мей раніше відмовляла в запиті на тій підставі, що це може нашкодити відносинам Великобританії з Москвою.

Читайте також: ФСБ розсекретила агента, 20 років працював в Естонії

Повідомлялося, що відносини між Москвою і Лондоном досягли свого мінімуму після смерті 43-річного колишнього російського агента і критика Кремля, якому було надано британське громадянство. Він помер від отруєння полонієм-210.