UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Кремлі почалася боротьба за те, хто стане наступником Путіна - FT

Ніхто не сумнівається, що російський президент лишиться ще на 6 років, але майбутнє після цього стало предметом суперництва.

Опозиціонер Олексій Навальний сподівається, що недавні антиурядові протести збільшать його шанси побороти Володимира Путіна на наступних президентських виборах.

Всередині ж Кремля по різному дивляться на те, наскільки Навальний, який зміг розворушити апатичний російський електорат, небезпечний для режиму нинішнього президента Росії.

"Загроза надходить не від Навального, а зсередини Кремля", - сказав Financial Times неназваний співрозмовник, знайомий з Путіним.

Видання зауважує, що за 17 років та авторитарна система, яку російський президент збудував, демонструє ознаки внутрішнього розколу. Ніхто не чекає, що амбіції Навального зможуть якось завадити переобранню нинішнього російського президента. Але невизначеність щодо того, що буде пізніше, підживлює амбіції різних впливових осіб у Кремлі і по всій Росії, підштовхуючи їх до конфліктів.

Путін лишається головним арбітром російської політики. Лояльні еліти зі спецслужб, бізнесу і всього політичного спектру від націоналістів до соціал-демократів роблять його досі популярним лідером. Рівень його підтримки на рівні 80%. Поява реального суперника здається нереальним.

"Але Путіну буде 71 рік, коли він закінчить свій наступний шестирічний термін. А плану щодо правонаступництва немає", - йдеться в статті.

"Все стабільно, тому що ми всі знаємо, що він знову буде балотуватися і, звісно ж, переможе. Але ситуація водночас і нестабільна, тому що все зав'язано на ньому", - сказав виданню інший колишній чиновник, пов'язаний з Кремлем.

Джерела видання вважають, що правонаступника або "виростять" еліти, або ж Путін сам вчинить, як Борис Єльцин у 1999 році, і призначить свого наступника прем'єр-мінстром. Дмитро Медведєв, який роками лишався надійним союзником, вірогідно, отримав обіцянку від Путіна, що він буде очолювати уряд до 2018 року. Але його позиції здаються уразливими. Видання нагадує, що масові протести прокотилися по Росії через фільм Навального про корумпованість Медведєва. Прем'єр-міністр відкинув усі звинувачення. Але увага до нього "робить все більш вірогідною його відставку". Так вважає політолог з "Центру політичних технологій" Тетяна Станова.

Дехто в Москві вважає, що голова адміністрації президента Сергій Кірієнко чи молодий міністр економіки Максим Орєшкін можуть замінити Медведєва. Але Путін за останні два роки усунув з Кремля низку союзників, урядовців, регіональних лідерів і впливових очільників спецслужб, тим самим розширивши вибір. Політичні "важковаговики" були замінені молодими і вірними президенту людьми.

"Ті, хто доведе свою ефективність і лояльність, можуть потрапити до списку фіналістів на роль майбутнього правонаступника. Але це довготривалий процес", - сказав колишній російський чиновник.

Одним з наслідків внутрішньої боротьби, який можна помітити, стало те, що політичні еліти почали більш агресивно просувати свої інтереси. Обвал цін на нафту і рецесія скоротили надходження в російський бюджет. Регіональні еліти стають менш слухняними. Губернатори економічно успішних Татарстану і Калужської області у січні насмілилися критикувати федеральну владу за передачу великої частини їхніх грошей біднішим регіонам.

Ще один яскравий приклад непокори стався в Чечні. Розмови про продаж місцевого бізнесу "Роснефти" регіональному уряду стали причиною конфлікту між керівником нафтової компанії Ігорем Сєчіним і лідером кавказької республіки Рамзаном Кадировим. Кадиров не захотів платити ціну, яку виставила "Роснефть", заявивши, що її гілка в Чечні стільки не коштує. Джерело з оточення Сєчіна сказало виданню, що олігарх не боїться конфлікту з чеченським лідером.

Тим часом, спікер Держдуми Вячеслав Володін намагається зміцнити позиції нижньої палати російського парламенту проти Кремля. Він намагається закріпити за собою більшу владу в процесі ухвалення державних рішень, сподіваючись стати помітним претендентом на роль президента після Путіна.

Прокремлівські партії теж намагаються вибороти більше простору для політичних маневрів. Приміром, Компартія намагається скористатися народним невдоволенням, яке мобілізував Навальний. Комуністи погрожують піти з щорічного звітного виступу Медведєва 19 квітня, якщо він не дасть роз'яснень щодо корупційних обвинувачень.

Водночас, Станова вважає, що до реальних політичних змін ще довго.

"Вони стануться лише тоді, коли ми побачимо відкритий розкол еліт", - переконана вона.

Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що молодь Росії втрачає страх перед режимом Путіна. Покоління, яке з народження живе у путінській Росії не вважає нормальним той факт, що корумпована еліта краде їхнє майбутнє.

Раніше видання New York Times писало, що Кремль боїться російську молодь, яка вийшла на протести. Лишається не зрозумілим, чи на довго збережеться цей ентузіазм російської молоді, з яким вона вирішила кинути виклик владі. І чи якось вплинуть протести і те, як жорстоко їх спробували придушити, на захмарний рейтинг Путіна.