UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Казахстані вибирають нижню палату парламенту

Голосування почалося о 7 ранку і триватиме до 20 годин.

У Казахстані почалися вибори депутатів мажилісу - нижньої палати парламенту і масліхатів - місцевих представницьких органів влади всіх рівнів.

Про це повідомляє Радіо Азаттик.

"У виборах беруть участь п'ять партій, у виборчих бюлетенях вони вказані в наступному порядку: Народна партія Казахстану, "Нур Отан", "Ауил", "Ак жол", замикає цей список партія "Адал". Жодна з партій не є опозиційною", - наголошується в повідомленні.

Єдина офіційно зареєстрована політична партія, яка відносить себе до опозиції, - Загальнонаціональна соціал-демократична партія (ОСДП) - оголосила про бойкотування виборів, пославшись на те, що на політичному полі країни домінують політичні еліти.

Голосування почалося о 7 ранку за місцевим часом. Виборчі дільниці, загальна кількість яких перевищує 10 тисяч, будуть відкриті до 20 годин.

Будуть обрані 98 депутатів мажилісу за партійними списками. Решта дев'ять депутатів мажилісу обираються Асамблеєю народу Казахстану (АНК) - консультативний орган під керівництвом колишнього президента Нурсултана Назарбаєва, який об'єднує етнокультурні центри.

Читайте також: Лукашенко назвав Путіна другом, а Зеленського – ні

За даними ЦВК, в списки виборців включено 11,9 мільйона чоловік. Для цих виборів бюлетенів виготовили понад 12 мільйонів.

Для проходження до парламенту партіям необхідно набрати більше 7% голосів виборців. У разі, якщо семивідсотковий поріг зуміє подолати тільки одна партія, то в парламент потрапляє і партія, яка зайняла на виборах друге місце, незалежно від того, скільки виборців за неї проголосували.

Члени мажилісу і масліхатів обираються строком на п'ять років.

Вперше в історії країни депутати масліхатів обираються тільки за партійними списками. Згідно з поправками до закону від 2018 року, самовисуванці балотуватися не можуть.

Громадські організації, активісти в різних регіонах і правозахисники неодноразово повідомляли про посилення тиску напередодні голосування. Одне з повідомлень з'явилося 9 січня, в "день тиші", коли в місті Шимкенті поліція вилучила посвідчення спостерігача, що призначалися для 600 осіб, які повинні були спостерігати за виборами 10 січня в різних регіонах.

Раніше двоє представників Демократичної партії США виграли вибори в Сенат - верхню палату Конгресу - в штаті Джорджія. Таким чином після присяги демократи отримають контроль над Сенатом.

Центральна виборча комісія звернулася до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністраціям (ОДА-ОВГА) щодо надання не пізніше 12:00 15 січня висновків про можливість організації підготовки та проведення перших місцевих виборів 28 березня 2021 року в окремих територіальних громадах цих областей.