На площі "Астана" в казахстанському місті Алмати затримані не менше сотні осіб, які ввечері 12 червня вийшли на мітинг. Учасники акції виступають проти нового президента країни Касим-Жомарта Токаєва. Повідомляється також про затримання журналістів, передає "Новая Газета".
Протести є незаконними в колишній радянській республіці, якщо прямо не санкціоновані владою.
Мітинги в Казахстані проходять під гаслом "Токаєв – не мій президент". Учасники вважають, що вибори не були чесними і вільними. Спостерігачі місії Організації з безпеки і співпраці в Європі заявили, що президентські вибори в Казахстані відбулися з порушеннями основних свобод і демократичних стандартів.
За останні кілька днів це вже третє масштабне затримання людей, які протестують проти результатів президентських виборів (на них 9 червня з результатом 70,96% переміг Касим-Жомарт Токаєв), а також проти режиму першого президента Нурсултана Назарбаєва, який зараз займає посаду голови Ради безпеки. Громадські протести - рідкість в жорстко контрольованій країні.
9 і 10 червня масові затримання відбулися в Алмати і Нур-Султані. МВС говорить про 700 затриманих, активісти та правозахисники вважають, що число може перевищити 5000 людей. Відомо, що багатьох затриманих вивозять з Алмати і Нур-Султана в сусідні міста у зв'язку з браком місць у відділах поліції.
Крім того, в країні з 10 червня спостерігаються перебої в роботі соціальних мереж. З обіду 11 червня по вечір 12 червня в країні відключені WhatsApp, Facebook, Instagram, Telegram, вони доступні тільки при включенні VPN. На прес-конференції 10 червня Касим-Жомарт Токаєв заявив, що "не в курсі" блокувань.
Відключення соціальних мереж практикується владою Казахстану регулярно: наприклад, 9 травня більша частина месенджерів також була недоступна на території республіки.
Докладніше про ситуацію в Казахстані читайте у статті Володимира Кравченка "Умовно-дострокове припинення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".