Європейський центр із запобігання та контролю захворювань (ECDC) заявив, що виявлений на півдні Африки новий штам COVID-19 під назвою Omicron
Штам несе ризик "від високого до дуже високого", повідомили у Євросоюзі.
ECDC зазначає, що "для країн ЄС та Європейського економічного простору загальний рівень ризику, пов'язаного із варіантом Omicron SARS-CoV-2, оцінюється від високого до дуже високого".
Крім ПАР Omicron виявлено в Малаві, а на ранок суботи, 27 листопада, його виявили вже в Німеччині та Чехії. Випадок зараження цим штамом COVID-19 також був зареєстрований в Ізраїлі у людини, яка прилетіла з Малаві. Напередодні відмічені випадки зараження варіантом Omicron у Гонконгу та Бельгії.
У Нідерландах заявили, що 61 пасажир, який прибув двома рейсами з Південної Африки до Амстердама, здали позитивні тести на COVID-19. Заражених помістили на карантин у готель поблизу аеропорту Схіпхол. Поки не відомо, йдеться про Omicron чи ні.
Низка європейських країн уже обмежила або призупинила повітряне сполучення з півднем Африки.
Штам коронавірусу "Омікрон" може бути таким же небезпечним, як вірус Ебола, заявив глава Всесвітньої медичної асоціації.
Європейська комісія пропонує країнам Євросоюзу на якийсь час перервати авіасполучення з південноафриканськими країнами. З такою пропозицією виступила голова ЄК Урсула фон дер Ляйєн.
"Ми знаємо, що мутації можуть призвести до поширення важкіших різновидів вірусу, і він може поширитися по всьому світу протягом кількох місяців. Зараз важливо, щоб ми всі в Європі діяли дуже швидко, рішуче та єдиним фронтом. Єврокомісія сьогодні запропонувала країнам-членам задіяти опцію екстреного розриву авіасполучення з країнами півдня Африки та іншими країнами, щоб обмежити поширення нової мутації", - сказала вона журналістам у Брюсселі.
У п'ятницю вона обговорила інформацію про новий штам із вченими та з виробниками вакцини, і вони "цілком підтримали ці заходи безпеки, спрямовані на те, щоб запобігти поширенню штаму, що викликає занепокоєння, по всьому світу".
Фон дер Ляйєн закликала європейців, які не зробили щеплення від коронавірусу, зробити це якнайшвидше.
Реакція ВООЗ
ВООЗ вирішила назвати новий штам коронавірусу B.1.1.529, виявлений у Південній Африці, грецькою літерою "Омікрон" (О). Рішення було ухвалено за підсумками надзвичайного засідання Технічної консультативної групи з еволюції вірусів. Також експерти організації включили новий штам до групи варіантів, що викликають стурбованість.
Крім того, в організації вже оцінили здатність існуючих ПЛР-тестів розпізнати новий штам. За даними організації, ПЛР-тести розпізнають омікрон. ВООЗ наголосила, що цей варіант має потенціал до більш швидкого поширення, але при цьому може бути виявлений за випаданням S-гену при тестуванні.
26 листопада ВООЗ вже висловлювала стурбованість через новий штам коронавірусу SARS-CoV-2. При цьому голова організації Тедрос Аданом Гебрейєсус на своїй сторінці в Twitter закликав якнайшвидше реалізувати програму з вакцинації в усьому світі.
Що відомо про новий штам
За словами наукового співробітника Імперського коледжу Лондона Тома Пікока, у шиповидному білку штаму B.1.1.529 виявлено понад 30 мутацій, і відразу кілька з них ускладнюють виявлення патогену антитілами.
Як вважає директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона професор Франсуа Балло, новий штам міг утворитися в організмі людини з ослабленою імунною системою (імовірно, хворого на ВІЛ/СНІД, який не отримував належного лікування). Хронічний перебіг коронавірусної інфекції, з якою не міг впоратися імунітет, міг дозволити вірусу в організмі хворого за довгий час, накопичити відразу велику кількість мутацій.
Згідно з початковими даними досліджень, проведених у ПАР, встановлено, що новий штам має 50 мутацій. З них 34 знаходяться у білкових сполуках шипів, за допомогою яких коронавірус проникає у клітини людини. На думку директора центру боротьби з епідеміями ПАР вірусолога Туліо де Олівейри, "мова фактично йде про еволюційний стрибок коронавірусу". "Він має цілий набір мутацій, яких ми не очікували", - заявив фахівець.
Влада США з 29 листопада обмежує в'їзд до деяких країн Африки через новий штам коронавірусу COVID-19.