У суботу, 14 грудня, у Грузії проходять вибори президента, легітимність яких не визнає опозиція і чинна президентка Саломе Зурабішвілі, пише «Ехо Кавказа» (проєкт Радіо Свобода). Вперше в історії Грузії президента обирають не громадяни країни, а виборча колегія.
До того ж у списку кандидатів одне ім'я – Міхеїл Кавелашвілі. Він є членом партії "Сила народу", яка формально відкололася від правлячої "Грузинської мрії". Кандидатуру Кавелашвілі обрав засновник "Грузинської мрії" та олігарх Бідзіна Іванішвілі.
Кавелашвілі не має вищої освіти. У 2015 році це спричинило те, що він не зміг балотуватися на пост президента Федерації футболу Грузії.
Виборча колегія складається із 300 членів. До її складу входять:
- 150 депутатів парламенту (їх загалом 89 від "Грузинської мрії");
- 21 депутат Вищого представницького органу Автономної Республіки Аджарія;
- 20 депутатів Вищого представницького органу Автономної Республіки Абхазія (двоє їх бойкотують);
- 109 членів представницьких органів місцевого самоврядування (сакребуло).
У Палаці Парламенту Грузії 14 грудня діятиме жовтий рівень безпеки, в рамках якого відвідувачам обмежили вхід. У пресслужбі парламенту заявили, що таким чином хочуть «забезпечити робоче та безпечне середовище у Палаці парламенту Грузії». Зокрема, вхід до будівлі дозволено лише членам виборчої колегії та особам, «запрошеним відповідними структурними підрозділами». Також мають бути допущені групи телемовників та інтернет-ЗМІ, які отримали спеціальну акредитацію для висвітлення виборів.
Тим часом перед будинком парламенту зібралися противники "Грузинської мрії". Акція протесту отримала назву "Покажи диплом Кавелашвілі". На фото з місця подій видно, що протестувальники дійшли парламенту з дипломами про вищу освіту.
Також демонстранти зігріваються, граючи у м'яч. Учасникам акції роздали повітряні кульки із зображенням тварин. Останні, за словами противників правлячої партії, це – "парламент Бідзини Іванішвілі".
Нагадаємо, масові демонстрації в країні розпочалися наприкінці листопада після рішення уряду відмовитися від євроінтеграції. Силовики неодноразово застосовували проти мітингувальників водомети та сльозогінний газ.
Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що сценарій "Майдану" в країні не повториться, звинувативши європейських чиновників у спробах "українізувати" Грузію. Зі свого боку речник Кремля Дмітрій Пєсков порівняв ці протести із Помаранчевою революцією в Україні, назвавши їх схожими за сценарієм.
Серед останніх резонансних подій – затримання Ніки Гварамії, засновника телекомпанії Mtavari і лідера політичної "Коаліції за зміни". Під час затримання представники Міністерства внутрішніх справ Грузії застосували фізичне насильство.
Ситуація в Грузії привернула увагу й українського керівництва. Раніше президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій проти Бідзіни Іванішвілі та 19 його спільників. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі підтримала це рішення, тоді як прем’єр-міністр Кобахідзе назвав його "відлунням складної ситуації в країні".
Рішення грузинського уряду відмовитися від переговорів про вступ Грузії до ЄС вивело на вулиці десятки тисяч людей. Протести стають дедалі масштабнішими і запеклішими. Але чи вдасться грузинам відстояти своє майбутнє? Читайте у статті Володимира Кравченка на ZN.UA "Чи повернеться Грузія до російського барака".