UA / RU
Підтримати ZN.ua

У "гонці" озброєнь беруть участь не лише США і Росія – USA Today

Оглядач пише, що Вашингтон поводиться не рішуче, доки Москва і Пекін нарощують сили.

Тридцять років тому офіцер танкового батальйону 3 розповідав, як деяким механікам-водіям видавали кувалди, щоб б'ючи ними по ржавим важелям вони могли увімкнути першу передачу. Але попри таку технічну відсталість, в Радянського Союзу було дуже багато танків, які лякали Захід.

"В НАТО більше за все боялися орди металевих чудовиськ, яка могла прорватися через Фульдський коридор в Західну Німеччину і охопити всю Європу. Все це в минулому. Але гонка озброєнь триває і досі, хоча в іншому форматі, розширеному, значно дорожчому і ще більше небезпечному", - пише на сторінках USA Today власник журналу World Policy Девід Ендельман, додаючи, що США, здається, програють цю "гонку".

Він зауважує, що все старе озброєння лишилося в минулому. Тепер на День перемоги Росія продемонструвала на Червоній площі три нових типи бронетранспортерів. Автор нагадує про сучасні багатофункціональні літаки МІГ-35 на озброєнні РФ, а також про системи ППО "Панцир", які збивають ракети в польоті, малі ракетні кораблі "Сівуч" і невидимі для радарів субмарини. На додачу армія Росії має 845 тисяч солдатів, 225,5 тисяч танків, 1,3 тисяч літаків. А ще 70% озброєння Кремль планує можернізувати за п'ять років.

"Питання, звісно, як довго ще президент Володимир Путін зможе підтримувати цей процес нарощування сил. Півроку тому він обіцяв 50 ракет, здатних нести ядерний заряд. А нещодавно – лише 40. Але при цьому він поки не відмовився від своєї обіцянки вкласти в посилення військової потужності Росії 400 мільярдів доларів за наступні 10 років", - йдеться в статті.

Автор зауважує, що на відміну від "гонки" озброєнь у часи Холодної війни, нинішня - не біполярна. Справа не лише в протистоянні Росії і США. Стрімкими темпати свою військову потужність нарощує і Китай. Його військовий бюджет другий у світі за розміром. Низка країн в Азії вже побоюються за свою безпеку і починають готуватися до можливих загроз з боку Пекіна, не розраховуючи на саму лише підтримку США.

Також обидва суперники Америки: КНР і Росія, - серйозно розвинули свої кібервійська, які теж можуть бути серйозним інструментом у бойових діях.

"Якщо США і НАТО готові стати на заваді Росії і її амбіцій щодо України, а також протистояти низці інших потенційних і реальних загроз, їм варто бути готовими витрачати великі суми", - йдеться в статті.

Автор зауважує, що "гонка" озброєнь не означає невідворотності початку війни. Однак сам факт її початку – це дуже серйозна обставина, що якої варто віднестися відповідально. Видання Bloomberg писало, що США і Росія знаходяться на порозі гонки ядерних озброєнь. Вільям Перрі та Дезмонд Браун, колишні міністри оборони США і великої Британії, заявляють, що Вашингтон і Москва порушують міжнародні правила, які були розроблені з метою скоротити ризик виникнення конфліктів.

В цей же час, Москва дозволяє собі погрожувати іншим країнам ядерною зброєю. Зокрема, посол РФ у Данії пригрозив маленькій північноєвропейській країні націлити на неї російські ядерні ракети, якщо вона розмістить на своїй території систем ПРО США. Також нещодавно в Росії заявили, що Румунія і Польща стали "загрозами" і "мішенями".

Раніше в НАТО пообіцяли відповісти на ядерну активність Росії. При цьому Столтенберг заявив, що плани президента Росії Володимира Путіна передати армії 40 нових ракет з ядерними боєголовками – це не що інше, як необґрунтоване і небезпечне "брязкання" ядерною зброєю.

В цей же час, видання Newsweek писало, що Путін розглядає ядерну зброю як інструмент примусу. І саме це найнебезпечніше в заявах Кремля.