UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Гданську відбувся багатотисячний марш ультраправих

Правоохоронці не побачили порушень у діях учасників заходу. Мер міста вважає це наслідком політики польської влади.

Представники польської ультраправої організації Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) провели у Гданьську багатотисячний марш, повідомляє агентство Onet.pl.

Міська влада виявилася не готовою до заходу під гаслами "Знайдемо кий на левацьку рожу". Крім того, марш викликав протести громадян.

Мер Гданська Павел Адамович випустив спеціальне звернення через марш ультраправих. Він наголосив на тому, що у мерії не знали про підготовку заходу, адже заявку на акцію подала стороння людина. А у самій заявці мова йшла про мітинг, присвячений "національної незалежності в польському публічному просторі".

"Якщо ви запитаєте мене, чи знали ми про людей, яких вчора можна було побачити маршируючими вулицями нашого міста під прапором ONR – відповідь ні", - підкреслив він.

Поліція не побачила порушень у діях учасників акції. На думку Адамовича, це стало результатом політики польської влади, лояльної до таких акцій.

Міський голова закликав провести 21 квітня альтернативний мітинг.

"Багато в кого цей марш викликав жах, але страх не може паралізувати нас, тому запрошую кожного, хто близький до ідеалів демократії, свободи, відкритості, в суботу перед міською радою Головного міста на продемократичну та антифашистську демонстрацію. Давайте покажемо, що Гданськ є колискою свободи, яку ніхто в нас не відбере", - резюмував Адамович.

Нагадаємо, 1 березня, набув чинності закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів" і звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.

У ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами прийняв без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон. Однак після цього він оскаржив деякі його положення в Конституційному суді.

Відносини між Польщею й Україною викликають багато суперечок, особливо в історичному контексті. Польський істеблішмент кардинально переглядає політику країни у сфері національної пам'яті. Що стосується України, це призвело до відмови від формули примирення "прощаємо і просимо вибачення", і тепер історичні образи виходять на передній план в українсько-польських відносинах. Через що ті перебувають у стані турбулентності. Більш детально про польсько-українські відносини читайте в матеріалі Володимира Кравченка "Тінь Бандери і Хмельницького" для DT.UA.

Детальніше про особливу мікроматрицю українсько-польських відносин читайте у матеріалі Юрія Шаповала "Як спецслужби "народної" Польщі бандерівців нищили" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".