Французький парламент днями прийняв закон закон про відходи, який, зокрема, забороняє компаніям, що виробляють дизайнерський одяг і предмети розкоші, знищувати не продані або повернені речі.
Новаторський закон, який, за твердженням французького уряду, є першим в світі, також поширюється на електротовари, засоби гігієни та косметику, які тепер повинні бути повторно використані, перерозподілені або перероблені, повідомляє The Guardian.
Він також припиняє використання паперу для отримання чеків торгівлі і заохочує аптеки продавати певні ліки в окремих дозах.
Законопроект, що містить 130 статей, був остаточно прийнятий після того, як Національна асамблея, яка прийняла його дев'ять днів тому, і верхня палата, Сенат, досягли угоди. У Франції є закон, що забороняє супермаркетам викидати непродані продукти харчування і змушує їх передавати товари благодійним організаціям.
Законопроект про боротьбу з відходами та циклічною економікою вимагає від виробників, імпортерів та дистриб'юторів, у тому числі онлайн-фірм, таких як Amazon, жертвувати непродані непродовольчі товари, за винятком товарів, що становлять загрозу для здоров'я або безпеки.
Він прагне до того, щоб весь пластик підлягав вторинній переробці до 2025 року, і в наступному десятилітті скорочення використання одноразових пластикових пляшок збільшилася на 50%. Ресторани швидкого харчування та закусочні повинні припинити використання пластикових контейнерів не пізніше 2023 року.
Згідно з пунктом "забруднювач платить", компанії повинні будуть фінансувати знищення відходів, які вони створюють. Це вимагає, щоб виробники тютюну оплачували утилізацію недопалків з наступного року, і зачіпає тих, хто виробляє іграшки, спортивні товари, товари для будинку й саду і будівельні матеріали з 2021 року.
Втім, у новому законі при всіх благих намірах є слабкі місця. Араш Дерамбарш, французький політик, який стоїть за законом 2016 року, що змушує супермаркети жертвувати придатну для вживання їжу з вичерпаним терміном придатності замість того, щоб викидати або знищувати її, заявив, що новий закон "сповнений благих намірів... але нерішучий".
"Сьогодні, завдяки нашим законом про харчові відходи, будь-який супермаркет, що відмовляється жертвувати їжу, може бути оштрафований на 10 000 євро. В цьому новому законі немає штрафів; на жаль, коли немає покарання, люди просто проігнорують закон", - сказав Дерамбарш. "Це культура на нашому континенті. Якщо штрафів немає, це не буде ефективно. Це неоднозначне рішення".
Згідно з новим законом покупці можуть приходити в магазин зі своєю тарою для покупки сипучих продуктів, за умови, що вона для цього годиться. Крім того, виробники, які використовують у виробництві продуктів пластмаси, зобов'язані повідомляти про це у "відкритому доступі".
Франція стала першою країною в світі, яка приймає такі закони. Зокрема, у 2016 році вона на законодавчому рівні заборонила супермаркетам викидати їжу, пише британське видання The Guardian.
Закон був прийнятий Сенатом Франції одноголосно, його метою є боротьба з бідністю і харчовими відходами.
Тепер активісти сподіваються переконати ЄС прийняти аналогічне законодавство в країнах-членах.
Закон забороняє супермаркетам навмисно псувати їжу для того, щоб вона не дісталася безробітним та бездомним. В останні роки все більше число сімей, студентів, безробітних і бездомних людей у Франції юрмилися біля супермаркетів у нічний час, продукти з терміном придатності допомагали їм прогодуватися.
Найгучнішим і відомим знищенням продуктів "прославилася" Росія. Так, з 7 серпня 2014 року Росія ввела ембарго на поставки продуктів харчування з країн Заходу- США, ЄС, Канади, Австралії і Норвегії. Забороненими вважаються м'ясо та м'ясна продукція, риба та рибна продукція, молоко і молочна продукція, овочі та фрукти.
Через рік РФ вирішила боротися з такими поставками більш радикально. Знищення в Росії "заборонених" продуктів з країн Заходу почалося 6 серпня, згідно указу президента Володимира Путіна. Знищувати продукти дозволяється "будь-яким доступним способом". Найчастіше їх душать бульдозером.