UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Франції є своя система стеження, схожа на американську Prism - Le Monde

Французька служба зовнішньої розвідки користується масштабною системою перехоплення комп'ютерних і телефонних даних, схожою на суперечливу американську програму Prism, про яку стало відомо від екс-співробітника ЦРУ Едварда Сноудена. Діє ця система таємно і нелегально - офіційно вона не існує.

Авторитетна Французька газета Le Monde провела розслідування і з'ясувала, що в Франції існує система прослуховування міжнародних комунікацій, схожа на американську Prism. При цьому Франція серед європейських країн була найбільш критичною до США після оприлюднення Едвардом Сноуденом інформації про шпигунство.

Журналісти газети зазначають, що французькі розвідувальні агентства перехоплюють і записують величезну кількість телефонних дзвінків, текстів і електронних повідомлень, відправлених з-за кордону. Діє ця система таємно і нелегально.

Хоча французька система націлена на виявлення терористичних організацій, але з її допомогою можна шпигувати за ким завгодно, зазначає Le Monde. Видання не розкриває джерел, з яких йому стало відомо про систему.

Газета вказує, що Головне управління з питань зовнішньої безпеки Франції (DGSE) збирає дані, які передаються між комп'ютерами всередині країни, а також передаються і приймаються з-за кордону. За даними видання, ведеться стеження за користувачами корпорацій Google, Facebook, Apple і Yahoo!, а також за телефонними переговорами громадян. Наприклад, розвідники знають про переслані електронні листи і смс-повідомлення.

Разом з тим, підкреслює Le Monde, DGSE не отримує доступ до вмісту повідомлень, а тільки до метаданих - інформації про те, хто, звідки і кому направляв послання. Стеження велося для боротьби з тероризмом, але фактично, зазначає видання, DGSE могла стежити за всіма громадянами.

Зібрані дані зберігаються в штаб-квартирі Головного управління зовнішньої безпеки в Парижі, а їх обробкою займається суперкомп'ютер. За даними видання, доступ до деяких відомостей мали інші розвідслужби Франції та поліція. Як зазначає французька газета, місцеві закони забороняють створення такої системи. Офіційно вона не існує.

У середу раніше офіційний представник французького уряду заявила, що Франція тимчасово призупинить переговори між ЄС та США про створення зони вільної торгівлі в світлі інформації, що з'явилася, про прослуховування європейських офісів.

Тим часом глава МВС Франції розкритикував американську розвідку. Скориставшись виступом в американському посольстві в Парижі з нагоди дня незалежності США, міністр внутрішніх справ Франції Манюель Вальс засудив діяльність американських розвідслужб у країнах ЄС.

"Подібна практика, якщо припущення підтвердяться, не повинна існувати у відносинах між союзниками і партнерами", - сказав Вальс, виступаючи перед сотнями гостей у посольстві, повідомляє в четвер агентство АП.

"В ім'я нашої дружби ми повинні бути чесні один з одним", - додав глава МВС Франції.

Нагадаємо, раніше німецький журнал Spiegel повідомив, що Агентство національної безпеки США прослуховувало розмови і стежило за представниками країн-членів ЄС.

Британська The Guardian зокрема зазначила, що американські спецслужби здійснювали електронне шпигунство за майже 40 посольствами у Вашингтоні.

Як повідомлялося, екс-співробітник технічних служб Агентства національної безпеки Едвард Сноуден передав ЗМІ відомості про те, що спецслужби США і Великобританії стежать за телефонними переговорами та електронною перепискою мільйонів громадян як цих двох, так і інших країн.

Завдяки Сноудену стало відомо, що в США діє секретна програма PRISM, яка дозволяє Агентству національної безпеки збирати дані про користувачів інтернету і клієнтів великих американських стільникових операторів. Влада США в захист програми стверджувала, що використовувала її тільки для запобігання терактам.

Після публікації викриттів Сноуден переховувався в Гонконзі, звідки прилетів до Москви. Влада США намагалася домогтися його екстрадиції від влади як Гонконгу, так і РФ, проте поки не добилася успіху. !zn

Читайте також:

Сноуден попросив притулок у 15 країн

Шокований стеженням Євросоюз пригрозив Вашингтону "серйозними наслідками"

Українські спецслужби прослуховують громадян, якщо ті "викликають інтерес"

Берлін вимагає від США пояснень щодо прослушки офісів ЄС

Після скандалу з Сноуденом ЦРУ вирішило навчати своїх співробітників зберігати таємниці