Ніколя Саркозі 5 жовтня стане першим екс-президентом Франції, який постане перед судом за звинуваченням у корупції. Його звинувачують у спробі отримати секретну інформацію від судді.
Судовий процес триватиме до 22 жовтня, повідомили в паризькому суді, передає France24.
Це буде перший судовий розгляд по слідчих справах проти Саркозі, який був президентом з 2007 по 2012 рік. Всього таких справ декілька. Розслідування деяких почалося ще в 2013 році, основні розглядаються з 2016 року. У 2018 році Саркозі навіть був затриманий на кілька днів.
64-річого Саркозі звинувачують у спробі отримати через свого адвоката Тьєррі Херцога секретну інформацію від судді Гілберта Азіберта в 2014 році про іншій справі, яку з того часу було припинено. Натомість судді, нібито, була запропонована допомога в отриманні посади в Монако.
У червні минулого року апеляційні судді відхилили позов Саркозі, Херцога і Азіберта проти позову про корупцію та вплив на торгівлю. Херцога і Азіберта також судитимуть - за порушення професійної таємниці. Всі троє підозрюваних відмовилися від коментарів.
Після того, як Саркозі програв Франсуа Олланду і залишив свій пост у Соціалістичній партії, він боровся з цілою низкою звинувачень у корупції та фінансуванні виборчих кампаній, які, втім, він відкидає. У жовтні минулого року суд ухвалив, що екс-президент повинен постати перед судом за незаконне фінансування своєї президентської кампанії 2012 року - звинувачення, за яке він ризикує отримати річний термін тюремного ув'язнення і штраф.
Прокурори стверджують, що Саркозі витратив майже 43 мільйони євро (40 мільйонів доларів) на свою невдалу заявку на переобрання в 2012 році - майже вдвічі більше юридичнго ліміту в 22,5 мільйона євро - з використанням підроблених рахунків. Однак Саркозі стверджує, що йому не було відомо про шахрайство з боку керівників піар-компанії Bygmalion, які є одними з 13 переслідуваних у справі.
Саркозі також пред'явили звинувачення за звинуваченням у тому, що він прийняв мільйони євро від покійного лівійського диктатора Муаммара Каддафі на свою першу президентську кампанію в 2007 році.
Саркозі пішов з політичного життя після того, як зазнав поразки в першому турі виборів 2016 року.
В обвинувальному висновку у справі про корупцію прокуратура порівняла дії Саркозі з діями "бувалого злочинця" і піддала критиці тактику його адвокатів, яка, за її словами, "паралізувала" розслідування.
Справа бере свій початок від перехоплення телефонних розмов між колишнім президентом і його адвокатом, яке проводиться в рамках розслідування лівійських звинувачень у фінансуванні. У той час слідчі виявили, що Саркозі використовував карту мобільного телефону з передоплатою, імовірно, з єдиною метою - зв'язатися зі своїм адвокатом. У 2016 році апеляційний суд визнав, що прослуховування телефонних розмов хоч і припустимо, але все ж може призвести до запеклого судового розгляду.
Втім, Саркозі не самотній у своїх фінансових порушеннях. Серед інших високопоставлених французьких політиків, обвинувачених у фінансових проступки, були колишні прем'єр-міністри Едуард Балладур, Франсуа Фійон і Ален Жюппе.
Фійон зазнав невдачі на виборах президента в 2017 році після того, як йому було пред'явлено звинувачення у використанні державних коштів для оплати посади своєї дружини за нібито роботу в якості помічника. Насправді ніхто цю роботу не вів.
Жюппе, прем'єр-міністр при Шираку, був засуджений до умовного тюремного ув'язнення в 2004 році через скандал з фінансуванням партії.
90-річному Балладуру пред'явлені звинувачення в порушеннях фінансування виборчої кампанії.
Був під судом і Жак Ширак, який помер у вересні минулого року. Він був першим екс-президентом, підданим суду, але не за звинуваченням у корупції - він був визнаний винним у розтраті і нецільовому використанні державних коштів протягом свого перебування на посаді мера Парижа в 2011 році.
Ніколя Саркозі керував Францією з 2007 по 2012 рік. На виборах у 2012 році він у другому турі програв соціалісту Франсуа Олланду.
Кілька років тому прокуратура Франції розпочала розслідування стосовно колишнього президента країни за обвинуваченням у тому, що вартість його передвиборної кампанії на посаду президента в 2012 році в два рази перевищила допустимий законом ліміт у 24 мільйони євро. За версією слідства, з метою приховування цього факту були підроблені документи фінансової звітності.
Пізніше стало відомо про те, що Ніколя Саркозі судитимуть за приховування витрат на виборчу кампанію.