UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Чехії припускають перегляд відносин з Росією через вибух у Врбетице

У Сенаті країни розцінюють події 2014 року як акт державного тероризму.

Голова Сенату Чехії Мілош Вистрчел припустив перегляд відносин з Росією через розслідування щодо обставини вибуху в місті Врбетице у жовтні 2014 року.

Вибух знищив зброю, яка імовірно призначалась для України та Сирії, а також спричинив масштабні руйнування та загибель двох людей. В організації теракту Прага звинувачує офіцерів російських спецслужб, з країни висилають 18 дипломатів.

«Це не просто недружній акт, але акт державного тероризму. (…) Необхідно позбавити Чехію від зростання російського впливу на політичні, соціальні та економічні структури», - цитує голову Сенату «Укрінформ».

Вистрчел розкритикував тих чеських чиновників та урядовців, котрі продовжують пропонувати та реалізовувати кроки, що можуть збільшити стратегічну залежність Чехії від Росії або загрожувати національній безпеці країни, та тих, хто неуважно ставиться до повідомлення спецслужб Чехії.

Голова Сенату переконаний, що Чехія має просити про підтримку та солідарність у партнерів з країн ЄС та НАТО та ініціювати позачергову зустріч Ради ЄС для обговорення ситуації. Він також запевнив, що очолюваний ним орган підтримує всі кроки влади, спрямовані на швидку та ефективну реакцію на дії російської влади і проросійських сил.

Сенатор із зовнішньополітичних питань Павел Фішер вважає вибухи у регіоні Морава яскравим свідченням порушення міжнародного права, адже теракт призвів до загибелі людей.

«Двох людей забили не фанатичні терористи, але люди в уніформі, вояки РФ. Йдеться про акт державного тероризму з боку країни, з якою ЧР має Угоду про співробітництво», - наголосив Фішер.

Висилання 18 російських «дипломатів» він назвав лише першим кроком і закликав Москву співпрацювати урозслідування цього злочину.

«Те, ще стало, не виявилося, несподіванкою, ми звикли до втручання в справи ЧР з боку влади РФ», - додав сенатор.

З огляду на це Фішер нагадав, що крім військової розвідки на території країни працюють ще й співробітники ФСБ та інших російських спецслужб, і висловився за заборону російським фірмам брати участь у важливих проєктах в ключових, стратегічних галузях країни. Сенат, пообіцяв його член, контролюватиме владу.

Своєю чергою віцепрем’єр-міністр Ян Гамачек, який підтримував участь у тендері на добудову АЕС «Дуковани» російського «Росатому», вже заявив, що ця участь сумнівна. Участь росіян також активно підтримував президент Чехії Мілош Земан. Він також наполягав на купівлі російської вакцини від коронавірусу «Спутнік V».

Читайте також: МЗС України підтримує Чехію у видворенні російських шпигунів

17 квітня чеські правоохоронці закінчили розслідування вибуху на військових складах у місті Врбетице, яке тривало 6,5 років. Як повідомляють місцеві ЗМІ, у 2014 році склади використовувала комерційна компанія Imex Group, що займається торгівлею зброєю. Зброю зі складів планували відправити болгарській збройовій фірмі Emco, а звідти - в Україну та Сирію.

Росію такі плани не влаштовували, тож вона намагалася зірвати поставку, знищуючи склади та намагаючись отруїти власника Emco Еміліана Гебрева. Згодом група, яка намагалася вбити болгарського бізнесмена, поїхала у Солсбері, де здійснила замах на шпигуна-перебіжчика Сєргєя Скрипаля.

Після завершення розслідування чеський уряд офіційно звинуватив Росію в організації диверсії, з країни вишлють 18 дипломатів. Деяких з них підозрюють у роботі на спецслужби РФ.