Тривале ув'язнення, аж до довічного, очікує військовослужбовця чеської армії, якщо суд доведе його перебування на окупованій частині українського Донбасу в якості бойовика незаконних формувань.
Чеський суд завершує розгляд справи проти капрала армії Чехії Еріка Ешту, якого звинувачують в тероризмі, повідомило 29 квітня місцеве видання Idnes, передає Гордон.
Проти Ешту на суді свідчив десантник і офіцер чеських Збройних сил Іво Зелінка, який повідомив, що до вступу в чеську армію капрал чотири тижні воював на боці бойовиків "ДНР" в Україні.
Офіцер розповів, що під час відбору бійців в 43-й повітряно-десантний батальйон чеської армії йому повідомили, що Ешту розповідав своїм сусідам по кімнаті про те, як воював в Україні. Порадившись з адвокатами, Зелінка передав цю інформацію у військову поліцію.
Слідчі порадили Зелінці не говорити підозрюваному нічого, щоб була можливість перевірити інформацію. Тому Ешту на час негласного розслідування перевели кухарем в артилерійський полк.
Офіцер розповів у суді, що знайшов з колегами анонімний профіль капрала в соцмережах, де були фотографії, що підтверджують його перебування в Україні. На знімках Ешту був у повній уніформі російської армії "зі своєю особистою зброєю АК-74".
В обвинувальному висновку говориться, що в 2015 році капрал отримав транзитну візу в Росію. На початку квітня він вилетів в Ростов-на-Дону, звідки на автобусі дістався до українського Донецька, де приєднався до бойовиків. За даними прокуратури, Ешту охороняв окопи, доглядав за зброєю і брав безпосередню участь в обстрілі, намагаючись поранити або вбити громадян України, пише Idnes.
Сам чех заявив, що їздив у Донецьк у гості і не брав участі в бойових діях. Капрал стверджує, що стріляв з пістолета "в руїнах одного підземелля", а форму і зброю позичив для фотосесії.
Якщо провину чеха доведуть, то йому загрожує від 12 до 20 років в'язниці або навіть довічне ув'язнення. Остаточний вирок планують винести в середині травня.
Нагадаємо, у 2018 році правоохоронці затримали понад 250 бойовиків "Л-ДНР", у розшуку перебувають понад 40 членів бандформувань, близько 30 осіб здалися добровільно. Більшість з них несли "службу" на так званих "блокпостах" бандформувань й виконували різні підсобні роботи. Зазвичай за продукти харчування та сигарети, грошей їм не платили.