Дослідження колективу британських лікарів, опубліковане в журналі Lancet, являє новий спосіб лікування від ВІЛ-інфекції на прикладі пацієнта, чиє справжнє ім'я було розкрито тільки зараз, передає агентство UPI.
Так званий "Лондонський пацієнт", 40-річний Адам Кастильехо, який вилікувався від СНІДУ ще в 2019 році, погодився розкрити свою особистість тільки зараз. В інтерв'ю New York Times він розповів, що зробив це в надії допомогти людям краще зрозуміти причини ВІЛ та способи лікування з наукового боку. Розкриття особистості полегшило публікацію наукового матеріалу, зібраного під час спостереження за його терапією.
"Наші висновки полягають у тому, що спосіб трансплантації стовбурових клітин як засіб лікування від ВІЛ-інфекції, про успіх якого повідомляли дев'ять років тому у зв'язку з "Берлінським пацієнтом", може бути відтворюваним і повторюваним", - заявив один із співавторів дослідження Равина Кумар Гупта з Кембриджського університету.
Метод лікування зводиться до пересадки стовбурових клітин від носія гена, який забезпечує стійкість організму до ВІЛ. Вчені звертають увагу, що такий спосіб хоча і показав свою ефективність (через 30 місяців в крові пацієнта не залишилося активних вірусних агентів), але є високоризиковим і може використовуватися тільки в крайніх випадках. "Це не те лікування, яке можна застосувати в масовому порядку", - визнав Равина Гупта.
У той же час терапія "Лондонського пацієнта" була легшою в порівнянні з "Берлінським" - знадобилась лише одна процедура пересадки стовбурових клітин замість двох, і вийшло обійтися без загального опромінення організму під час хіміотерапії.
За останній час вірус, що викликає ВІЛ-інфекцію, виробив стійкість до можливих ліків. Також вірус мутував і вперше за 20 років виділив новий штам ВІЛ, про що повідомляли вчені з університету Міссурі у США.
В Україні за 2019 рік ВІЛ-інфекція уразила понад 13 тисяч осіб.