UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Британії депутати зробили крок до впровадження асистованого суїциду: що передбачає закон

Передбачається, що правила у Британії щодо допомоги із здійсненням самогубства будуть найжорсткішими у світі.

У п’ятницю британський парламент підтримав новий законопроект, який дозволяє асистований суїцид, повідомляє BBC. Під час початкового схвалення законопроекту «Про невиліковно хворих дорослих (закінчення життя)» 330 законодавців проголосували «за» та 275 «проти».

Законопроєкт  надає психічно здоровим, невиліковно хворим дорослим в Англії та Уельсі, яким, за оцінкою лікарів залишається жити шість місяців або менше, право обрати покінчити з життям з медичною допомогою.

Пацієнт має бути старшим за 18 років, проживати в Англії та Уельсі і бути зареєстрованим у лікаря загальної практики щонайменше 12 місяців. Аби скористатися процедурою асистованого суїциду пацієнт також має подати дві засвідчені та підписані ним окремі заяви, про своє бажання померти, а також отримані із проміжком у щонайменше сім днів висновки двох незалежних лікарів про те, що він відповідає визначеним законодавством вимогам.

Передбачається, що розглядатимуться прохання про асистований суїцид у суді. Пацієнту доведеться чекати 14 днів після винесення рішення, що дасть йому додатковий час для роздумів.

Лікар готуватиме речовину, яка використовується, щоб покінчити з життям пацієнта, але людина прийматиме її сама. У законопроекті не вказано, який саме препарат використовуватиметься.

Використання обману, тиску або примусу когось до суїциду каратиметься 14-річним ув'язненням.

Це історичний крок до зміни законодавства у запуску  однієї з найбільших соціальних реформ поколінь.

Однак законопроект все ще може бути змінений або навіть відхилений. 

Наразі він просунувся лише у Палаті громад, але далі на нього чекають  ще п’ять парламентських етапів, зокрема і голосування у Палаті лордів.

"Це буде дуже ретельний процес", – вважає Кім Лідбітер, депутат від Лейбористської партії, яка представила законопроект, припустивши, що процес може тривати ще пів року.

Ухвалення закону на першому етапі тривало п’ять годин, упродовж яких під час палких дебатів депутати ділилися особистими історіями, а ті, хто виступав проти законопроекту, закликали до покращення догляду за невиліковно хворими.

Партії дозволили депутатам голосувати на власний розсуд.  Прем’єр-міністр Кір Стармер був серед тих, хто проголосував за законопроект, як і канцлер Рейчел Рівз. Натомість віцепрем'єр-міністр Анджела Рейнер, міністр закордонних справ Девід Леммі, міністр охорони здоров'я Вес Стрітінг та міністр юстиції Шабана Махмуд проголосували проти.

З-поміж консерваторів суперечливий законопроєкт підтримали Ріші Сунак і Олівер Доуде –  колишній прем’єр-міністр і віце-прем’єр-міністр.

Коли депутати востаннє голосували з цього питання у 2015 році, вони відхилили запропоновані варіанти 330 голосами проти 118.

Читайте також: "Я — вбивця?", або Про право на смерть без болю

Асистований суїцид – це суїцид, вчинений за допомогою іншої людини – лікаря або іншого медичного працівника.

Наразі понад 200 мільйонів людей у ​​всьому світі мають легальний доступ до цього виду допомоги.

Асистований лікарем суїцид є легалізованим у таких країнах як Австрія, Бельгія, Канада, Німеччина, Люксембург, Нідерланди, Нова Зеландія, Іспанія, Швейцарія, частина США і частина Австралії.

При цьому Швейцарія дозволила допомогу в самогубстві з 1942 року. Її заклад – Dignitas – приймає іноземних пацієнтів, а також громадян Швейцарії. 

Евтаназія – практика припинення життя людини, що страждає на невиліковне захворювання і відчуває внаслідок цього захворювання нестерпні страждання.

Виділяють два основних види евтаназії: пасивна евтаназія (навмисне припинення медиками підтримуючої терапії) і активна евтаназія (введення вмираючому медичних препаратів або інші дії, які тягнуть за собою швидку і безболісну смерть).