UA / RU
Підтримати ZN.ua

У боротьбі з пташиним грипом Європа розглядає вакцини, які колись були табу

Вакцинація свійської птиці від пташиного грипу таїть небезпеку мутацій та зараження ним людей.  

Європейські фермери готові вакцинувати від пташиного грипу на поголів'я на своїх птахофермах. Але не дати вислизнути вірусу при вакцинації мільйонів птахів – велика проблема. Цю тему порушив автор журналу Science Ерік Стокстад.

У статті він навів моторошні приклади, як курей у пташниках душать десятками тисяч вуглекислим газом спеціальні бригади, а якщо не справляються, радять фермерам відключити вентилятори у пташниках, щоб кури загинули від перегріву.

Прагнучи викорінити високопатогенний штам пташиного грипу H5N1, Франція з грудня 2021 року знищила рекордну кількість свійської птиці - понад 16 мільйонів голів. Вартість умертвлених тварин перевищила 150 мільйонів євро. І знову ожила дискусія на тему, яка тривалий час вважалася за табу: про вакцинацію пташиного поголів'я.

Поки чиновники Франції та інших країн ЄС обговорюють цю ідею, голландські вчені вже розпочали випробування курячих вакцин. Днями на південному заході Франції дослідники з Нідерландів почали імунізувати качок нещодавно розробленої вакциною.

А у жовтні зацікавлені сторони зберуться на конференції під егідою Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин, щоб обговорити, як знизити міжнародні бар'єри для експорту живого вакцинованого птаха.

На даний момент багато країн відмовляються від таких постачань, тому що вони не впевнені, що країни з вакцинованими птахами справді контролюють вірус. Експерти з грипу побоюються, що вакцинація не може повністю зупинити спалахи та, можливо, створить ризик ураження цією інфекцією людей.

З усіх цих причин вакцинація є крайнім заходом, каже патологоанатом Жан-Люк Герен із Національної ветеринарної школи Тулузи. "Ми використовуємо цей інструмент тільки в тому випадку, якщо визнаємо, що не можемо контролювати інфекцію класичними способами".

Читайте також: В Азії та Європі зафіксували спалах пташиного грипу – Reuters

Сполучені Штати взагалі не санкціонують використання вакцин проти пташиного грипу. Але в Європі збитки, спричинені вірусом, можуть змінити розрахунки. У місцях, де поширився надзвичайно заразний новий штам пташиного грипу, вакцинація справді може стати порятунком.

Нинішній штам пташиного грипу H5N1 прибув із Азії до Європи у 2021 році. Вперше він був виявлений у США у січні та продовжує поширюватися. Деякі дослідники стурбовані тим, що вакцинація, якщо її не буде проведено особливо ретельно, дозволить H5N1 зберігатися і продовжувати змішуватися зі штамами у диких птахів. Це тягне за собою ризик того, що вірус може мутувати і поширитися серед людей.