Адміністрація президента США Джо Байдена готує план прискореного переселення вразливих категорій українців, які втікають від розв'язаної Росією війни.
На швидкий розгляд заявок можуть претендувати активісти, журналісти, представники ЛГБТК-спільноти, пишуть NBC News із посиланням на знайомі з планом джерела. План також передбачає прискорення процедури возз'єднання українців із родичами, які живуть у США.
Співрозмовникам журналістів було важко відповісти, в якому форматі буде реалізовано план. Це може бути, наприклад, програма, подібна до «Пріоритету-2» часів афганської кризи.
Ця категорія була розрахована на афганців, які допомагали США, але не мали права на отримання спеціальних імміграційних віз: персонал та перекладачів, які працювали на урядові установи та збройні сили США в Афганістані (за контрактом і наймом); місцевих співробітників американських ЗМІ та учасників американських проектів.
Тобто всі ті, кого таліби, які захопили владу, могли оголосити «ворогом» через таку співпрацю.
За словами речниці президента США Джен Псакі, зараз у Білому домі тривають внутрішні обговорення того, що ще можна зробити для прийому біженців.
Багато гуманітарних організацій закликають адміністрацію Байдена надати українцям повний захист, щоб вони могли жити та працювати у США. Для цього біженці мають отримати допомогу від держави, чого «Пріоритет-2» не передбачає.
«Ми закликаємо не ввозити біженців, як ввозили афганців. Вони повинні приймати українців так, як приймали косоварів з Македонії 1999 року – завершуючи розгляд питання про статус біженця вже після прибуття в США, щоб забезпечити всі заходи захисту, на які вони мають право як біженці», - пояснив голова єврейсько-американської гуманітарної організації HIAS Марк Хетфілд.
Російські окупанти не мають підтримки серед населення контрольованих українських міст. Домогтися лояльності вони намагаються, залякуючи проукраїнських активістів та схиляючи до співпраці журналістів.
21 березня в Мелітополі окупанти викрали журналістів Юлію Ольховську та Любов Чайку, видавця Михайла Кумока та випускаючого редактора газети «Мелітопольські відомості» Євгенію Борян.
Журналісток після розмови про необхідність співпраці з окупантами відпустили. Місцезнаходження Михайла Кумока залишається невідомим.