Впевненість жителів 24 країн світу у тому, що президент РФ Владімір Путін чинить правильно в контексті світових справ, надзвичайно низька. Тоді як погляди щодо президента України Володимира Зеленського більш змішані та позитивні. Про це свідчать результати опитування проведеного американським дослідницьким центром Pew Research.
Опитування проводили серед жителів США, Канади, Польщі, Швеції, Іспанії, Нідерландів, Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії, Угорщини, Греції, Японії, Південної Кореї, Австралії, Індії, Індонезії, Ізраїля, Нігерії, Південної Африки, Кенії, Бразилії, Аргентини та Мексики.
Так, у середньому 51% жителів 24 країн мають певну довіру до того, що український президент чинить правильно у світових справах. Ще 39% не надто або зовсім не довіряють Зеленському.
Водночас у приблизно половині країн, де проводилось опитування, більшість громадян довіряють українському президенту. Найбільш позитивно до нього ставляться у Європі. При цьому в Нідерландах, Швеції та Британії понад сім з десяти опитаних впевнені, що Зеленський діятиме правильно у світових справах. Однак у Греції, Угорщині та Італії більшість не довіряють Зеленському.
Довіра до Зеленського також різниться залежно від ідеології, хоча й у дещо змішаному відношенні. У шести країнах ліві висловлюють більшу довіру до Зеленського, ніж праві. Наприклад, у США понад три чверті тих, хто відносить себе до лівої частини політичного спектра, кажуть, що впевнені в тому, що Зеленський робитиме правильні речі щодо світових справ. Водночас приблизно половина тих, хто з правого боку також з цим погоджується.
Однак в Аргентині, Греції, Південній Кореї та Іспанії співвідношення є зворотним. У Греції ліві на 23 відсоткові пункти менше висловлюють довіру Зеленському, ніж праві.
Що стосується президента держави-терористки Владіміра Путіна, то відповідно до поглядів на країну в цілому впевненість, що він робить все правильно низька. У середньому 87% опитаних у 24 країнах висловлюють йому не надто високу довіру чи взагалі не довіряють.
Частка тих, хто не довіряє Путіну, коливається від 98% у Польщі та Швеції до 26% в Індонезії. У восьми країнах принаймні вісім із десяти взагалі не довіряють президенту РФ. Погляди найбільш позитивні в Індії, де приблизно шість із десяти висловлюють довіру до Путіна, у тому числі 19%, які кажуть, що дуже довіряють господарю Кремля.
Як і у випадку з прихильністю Росії, довіра до Путіна досягла рекордно низького рівня в багатьох країнах минулого року, після повномасштабного вторгнення в Україну. Цього року вона лишається такою ж низькою або навіть нижчою.
В Аргентині довіра до Путіна впала з 30% у 2019 році до 14% у 2023 році. У дев’яти країнах довіра до російського президента досягла рекордно низького рівня. Наприклад, частка німців, які впевнені в тому, що Путін чинить правильно у світових справах, впала з 14% у 2022 році до 8% у 2023 році.
Однак в Індії та Індонезії довіра до Путіна досягла рекордного рівня. Частка індійців, які висловлюють довіру російському президенту, зросла на 17 процентних пунктів з моменту останнього опитування у 2019 році. В Індонезії ця частка зросла на 7 пунктів – з 36% у 2019 році до 43% у 2023 році.
Довіра до Путіна в деяких країнах залежить від ідеології. Представники правого політичного спектра частіше за «лівих» кажуть, що вони впевнені в тому, що президент РФ робитиме правильні речі щодо світових справ. Наприклад, в Італії 16% «правих» кажуть, що вони впевнені в російському президенті, у порівнянні з 4% «лівих», які кажуть те саме.
Тоді як в Ізраїлі все навпаки. Ліві (19%) дещо частіше кажуть, що довіряють Путіну, ніж праві (4%).
Європейці, які підтримують праві популістські партії у своїй країні, з більшою ймовірністю висловлюють довіру до Путіна порівняно з тими, хто каже, що вони не підтримують праві популістські партії у своїй країні. Наприклад, серед угорців, які прихильно ставляться до правління «Фідес» прем’єр-міністра Віктора Орбана, 29% висловлюють впевненість у тому, що Путін діятиме правильно щодо світових справ, порівняно з 6% тих, хто не підтримує партію. Подібні моделі можна спостерігати у Франції (Національне об’єднання), Німеччині (Альтернатива для Німеччини), Греції (Грецьке рішення), Італії (Lega та Forza Italia), Нідерландах (Партія за свободу та Форум за демократію) та Великої Британії (Reform UK).
Опитування проведено під керівництвом Gallup, Kantar Public, Langer Research Associates і Social Research Centre з 20 по 26 березня 2023 року за допомогою телефонних, особистих та онлайн-інтерв’ю. Загалом відповіли 3576 респондентів із 4058 опитаних, що становить 88%.. Загальний рівень відповідей, що враховує відсутність відповідей на опитування щодо набору персоналу та вибуття, становить 4%. Коефіцієнт відриву серед учасників, які зареєструвалися в опитуванні та відповіли принаймні на один пункт, становить 1%. Похибка для повної вибірки з 3576 респондентів становить плюс-мінус 2,0 відсоткового пункту.
У лютому 2022 року класична геополітика перестала існувати. Тоді нікому у світі не вдалося передбачити агресію РФ. Сьогодні дуже корисно проглянути прогнози ризиків дворічної давності, заголовки аналітичних матеріалів європейських дослідних центрів. Тривалий ковід, Європа після Меркель, зміни клімату, роз’єднані Європа і США, боргова криза і нерівномірні доходи — ось тодішній перелік основних ризиків.
Сьогодні багато чого виглядає геть інакше, ніж пророкували знані експерти. Про це пише посол України в Японії Сергій Корсунський у статті «Війна Росії проти України: 500 днів, які змінили світ».