UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччині не слід виходити з НАТО, щоб послабити альянс для РФ — Business Insider

Туреччина не погодилася виконати вимоги США щодо російських ракет С-400. Крім того, вона не збирається відмовлятися від вторгнення в Сирію, яке теж критикують у Вашингтоні.

У вівторок, 19 листопада, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган повідомив, що в ході переговорів з главою Білого дому Дональдом Трампом у Вашингтоні він дав чітко зрозуміти американському лідеру, що Анкара не відмовиться від російських протиракетних комплексів С-400, закуплених у цьому році, незважаючи можливі санкції. Зустріч президентів, черговий раз не принесла ніякого прогресу у вирішенні двох великих проблем, які виникли у відносинах двох давніх союзників. Але, незважаючи на цей конфлікт, НАТО продовжують стверджувати, що альянс досі сильний, повідомляє Business Insider.

Маршал сер Стюарт Піч з Королівських ВПС Великобританії, який очолює військовий комітет альянсу заявив, що Туреччина була важливим союзником альянсу з середини 1950-х років. "Ця ситуація не змінилася. Геостратегічні причини турецького членства не змінилися. І вона грає повну роль у командній структурі НАТО", - зазначив він.

Як вважає старший військовий аналітик приватної аналітично-розвідувальної фірми Stratfor Омар Ламрани, купівля С-400 вже принесла серйозні зміни всередині альянсу. Купуючи зброю у Росії, Туреччина шкодить операційної сумісності, потрібної для роботи з іншими країнами НАТО, а також для доступу до об'єднаних фокусу і цілям".

Туреччини не потрібно виходити з НАТО, щоб послабити його. Сама лише відсутність турецького співробітництва може підірвати альянс у стратегічно важливому регіоні. Туреччина не просто друга найбільша військова сила оборонної організації після США. Вона об'єднує альянс в Східному Середземномор'ї і Чорному морі.

"Туреччина контролює Босфор і Дарданелли. Вона охороняє вхід в Чорне море і вихід з нього, а отже весь фланг. І вона історично допомагала тримати Росію як можна далі від важливих нафтових регіонів на Близькому Сході", - пояснив Ламрани.

Він додав, що у Туреччини найбільший військово-морський флот в Чорному морі і він навіть більше, ніж у РФ. Це дає НАТО вирішальні можливості в регіоні.

Холодна війна закінчилася, але армія Туреччини залишається важливою для НАТО через можливостей, яких немає в інших союзників. Будучи країною на узбережжі Чорного моря, вона не пов'язана Конвенцією Монтре, що обмежує кількість і розмір кораблів країн з-за меж Чорноморського регіону, які можуть входити в акваторію.

Крім того, конвенція обмежує час перебування цих судів. Видання пише, що в окупованому Криму Росія розгорнула різні ракетні і військово-повітряні сили.

зокрема, включаючи системи С-400, які здатні заблокувати доступ до регіону. Але Туреччина все одно має перевагу над нею. "Якщо НАТО не зможе розраховувати на Туреччину у протистоянні Росії, це буде означати, що альянс втратив найбільш важливого морського гравця в Чорному морі", - пояснив Ламрани. Турецький флот у Чорному морі більш важливий, ніж американський. Тому що Анкара може розгорнути будь-яку кількість кораблів будь-якого розміру.

"Якщо Туреччина не буде співпрацювати, тоді Чорне море стане російським озером", - додав експерт.

В НАТО постійно підкреслюють, що відносини організації з Анкарою, а також турецьке участь у спільних операціях ніяк не змінилися. Але в Туреччині не обов'язково відмовлятися від членства в НАТО, щоб серйозно послабити його. Якщо вона залишиться союзником, але не буде співпрацювати з іншими, тоді присутність альянсу в Чорному морі і його здатність захистити країни-учасниці в регіоні скоротяться.

"Думаю, якщо Туреччини виключити з рівняння, а Росії більше не доведеться турбуватися з-за турецького участі в маневрах альянсу, тоді Москва може впевнено вирішити, що Чорне море вона закрила. Сили НАТО в акваторії, такі як Румунія і Болгарія зі своїми ВПС і ВМС, дуже маленькі. Вони не представляють серйозної загрози для Росії. Тоді Кремль буде домінувати в регіоні. Єдина реальна загроза для нього в Чорному морі – це Туреччина", - сказав Ламрани.

Україна і Грузія не входять до НАТО, але вони під російським тиском і побудували тісні зв'язки з альянсом. У 2008 році Росія окупувала два грузинські регіони: Абхазію і Південну Осетію. На думку експерта, у разі відмови Анкари від НАТО, Тбілісі опиниться в дуже скрутному становищі. Грузія буде затиснута між ворожою Росією і позаблоковою Туреччиною.

Окупувавши Крим, Росія отримала можливість блокувати пересування в Азовському морі, де розташований український порт Маріуполь. І без того маленький флот України ще зменшився.

На заході Україна межує з країнами НАТО. Але Кремль продовжує війну на українському сході. Вона впливає на Молдову та її сепаратистський регіон Придністров'ї, який межує з південними кордонами України. З-за спільної з НАТО кордону на заході вихід Туреччини з альянсу, на думку Ламрани, мало що змінить для української сторони. А у військово-морському вимірі Київ "вже програв".

У неділю, 10 листопада, радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Роберт о'брайен заявив про те, що Сполучені Штати можуть ввести санкції проти Туреччини у зв'язку з угодою про купівлю у Росії зенітно-ракетних комплексів С-400.

За словами політика, якщо Туреччина не скасує покупку С-400, ймовірно, будуть застосовані санкції. Згідно думку о'браєна, у НАТО немає місця для С-400.

"У НАТО немає місця для великих російських військових закупівель", - зазначив радник президента США.

За його словами, Трамп "дуже чітко" передасть цю думку президента Туреччини Реджепу Ердогану під час їх майбутньої зустрічі у Вашингтоні.

Нагадаємо, американський лідер Дональд Трамп і президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган зустрічалися у Вашингтоні, 13 листопада. Пропозицію зустрітися ініціював Трамп.