Туреччина викликала посла США в п'ятницю після того, як сенат США проголосував за те, щоб визнати вбивства вірмен 1915 року геноцидом.
Заступник міністра закордонних справ Седат Онал озвучив реакцію уряду на посланця Девіда Саттерфілда, заявив МЗС після того, як офіційні особи Туреччини попередили, що голосування поставило під загрозу відносини.
Американські сенатори проголосували за те, щоб визнати вбивства вірмен під час Першої світової війни геноцидом, за який несла відповідальність Османська імперія - попередниця сучасної Туреччини.
Вірменія стверджує, що в результаті вбивств загинуло 1,5 мільйонао осіб. Туреччина каже, що число смертей було набагато нижчим, і турки також загинули в Першій світовій війні.
Сполучені Штати в даний час згодні з 30 іншими країнами у визнанні претензій Вірменії на геноцид.
Представник американського посольства в Анкарі, однак, сказав AFP, що голосування в Сенаті не змінило позицію адміністрації, зазначивши, що президент США Дональд Трамп не став називати вбивства геноцидом раніше в цьому році.
Раніше в жовтні Палата представників Конгресу США офіційно визнала вбивство 1,5 мільйона вірмен в Османській імперії 1915-1923 роках геноцидом. При цьому документ підтримали як демократи, так і члени Республіканської партії президента США Дональда Трампа. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган розкритикував це рішення, заявивши, що воно було прийнято "тільки з внутрішньополітичних міркувань".
Конгрес США роками зволікав із визнанням різанини вірмен геноцидом через побоювання погіршення відносин з союзником в НАТО. Однак останнім часом на ситуацію, крім військової операції Анкари в Сирії, вплинуло також рішення Туреччини придбати російські ЗРК С-400, незважаючи на невдоволення США. Раніше знищення вірмен в Османській імперії назвали геноцидом Німеччина, Франція, Росія, Ватикан, Швейцарія, Нідерланди та ще більше десятка держав.
Туреччина і Азербайджан категорично заперечують геноцид вірмен та інших християнських народів Османської імперії. Офіційно Анкара визнає, що проти цивільного населення скоювалися злочини, стверджуючи, що вони не були геноцидом.
зокрема, у відповідь на голосування Бундестагу за резолюцію про геноцид вірмен в червні 2016 року Анкара відкликала з Берліна свого посла. Роком раніше Туреччина аналогічно відреагувала на визнання геноциду вірмен Австрією.