UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина відвертається від Заходу в питанні оборони – WSJ

Анкара бажає створити свою військову промисловість і звинувачує Захід у стримуванні сильної Туреччини.

З часів, коли Османська імперія змінила мечі на рушниці два століття тому, 3 покладалася на Захід і його технології у питанні оборони. Тепер влада країни намагається покласти край цій залежності, що турбує союзників по НАТО.

Про це сьогодні пише Wall Street Journal, нагадуючи, що Анкара минулого місяця почала випробовувати балістичні ракети власного виробництва і розвивати інфраструктуру радарів. Обидва кроки є частиною турецьких спроб збільшити експорт зброї, а також забезпечити свої Збройні сили власними танками, бойовими кораблями, безпілотниками, ракетами і винищувачами.

Анкара також відкинула прохання союзників по НАТО про створення спільної системи протиракетної оборони. Натомість Туреччина збирається закупити китайську систему, яка не сумісна з технологіями Альянсу і загрожує обміну даними розвідки.

Ісламістський уряд в Анкарі пояснює, що незалежні Збройні сили дозволять уникнути долі Османської імперії, яка зазнала краху через покладання на альянс з Німеччиною і Австро-Угорщиною. Історія Першої світової війни досі підживлює недовіру між Туреччиною і Заходом.

"Ми програли Першу світову війну, тому що Османська держава не мала власної бойової техніки. Нація, яка не має власного оборонного виробництва не може претендувати на незалежність", - заявив прем'єр-міністр Ахмет Давутоглу в березні.

Напруга у відносинах має також і сучасне підґрунтя. США ввели ембарго на продаж зброї Туреччині в 1974 році, після того, як турецькі війська захопили частину Кіпру. І лише після тривалих дискусій НАТО вирішили направити в Туреччину ракети Patriots, щоб захистити її під час війни в Перській затоці в 1991 році і війни в Іраку в 2003 році.

Видання пише, що Туреччина намагаються дистанціюватися від Заходу на фоні того, як обидві сторони шукають підтримки один в одного у війні проти "Ісламської держави".

"Туреччина змінює свою роль на позаблокову країну в такий спосіб, який змушує НАТО почуватися некомфортно. Її позиція стане проблемою на роки, якщо угода з Китаєм щодо ракет відбудеться і якщо політики продовжать цю лінію", - цитує видання чиновників в Брюсселі.

В цей же час, Туреччина претендує на більш тісні економічні зв'язки з Іраном. Президент Ірану Хасан Рухані зазначив, що сусідні країни виступають за припинення війни в Ємені, де коаліція арабських країн на чолі з Саудівською Аравією проводить військову кампанію. У свою чергу, Ердоган намагався ухилитися від теми релігійної напруженості між країнами, говорячи про припинення конфліктів в Іраку і Сирії.

Раніше Туреччина заявляла, що очікує політичного вирішення кризи в Ємені, однак країна запропонувала свою підтримку Саудівської Аравії. Підтримка Туреччиною Саудівської Аравії є кроком проти Ірану. Так, президент Туреччини Таїп Ердоган минулого тижня звинуватив Тегеран в прагненні "домінувати" на Близькому Сході і закликав його відмовитися від підтримки Хуті.