UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина мінімізує втрати від санкцій РФ

Давутоглу підкреслив, що криза в російсько-турецьких відносинах виникла не з вини офіційної Анкари.

Після того як Росія визначилася зі списком заборонених до ввезення з Туреччини товарів, Анкара пообіцяла мінімізувати негативний ефект від санкцій РФ. При цьому турецьке керівництво порадило російській стороні замість санкційної політики вести переговори.

У ході інтерв'ю телеканалу Haberturk, переклад якого наводить російський РБК, прем'єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу підкреслив, що його країна зробить все, щоб шкода для національної економіки від санкцій Росії була мінімальною. Глава турецького кабміну зазначив, що влада країни вже вживає заходів з тим, щоб уникнути втрат в галузі зовнішньої торгівлі і туризму. "Бізнесменам не варто панікувати, вже дано доручення знайти альтернативні варіанти в цих питаннях", - запевнив Давутоглу.

У той же час прем'єр Туреччини зазначив, що у Анкари є якісь заходи у відповідь на санкції РФ, і висловив надію, що приймати їх не доведеться. "У нас є заходи, які ми можемо прийняти. Сподіваюся, до цього справа не дійде", - цитує слова Давутоглу ТАСС.

За словами глави турецького уряду, "якщо виникнуть втрати в балансі експорту-імпорту в питанні енергоносіїв, вони будуть взаємними". "Тому замість звинувачень, які зашкодять двом сторонам і оголошення ембарго, я віддаю перевагу спільний діалог", - пояснив Давутоглу.

Турецький прем'єр також повідомив, що всі вантажівки з овочами і фруктами, які стоять в чергах на російських митних пунктах, будуть повернуті на батьківщину. "Ми відкличемо сезонні овочі і фрукти, що знаходяться на митних пунктах Росії, щоб вони не зіпсувалися", - заявив глава кабміну Туреччини.

Напередодні уряд РФ ухвалив постанову, яка визначає список турецьких товарів, заборонених до ввезення в Росію. Документ буде діяти "до скасування спеціальних економічних та інших заходів, встановлених указом". Під заборону потрапили: частини тушок курей, частини тушок і субпродукти індички, гвоздика, томати, цибуля, цвітна капуста, брокколі, огірки і корнішони, свіжі або сушені цитрусові, виноград, яблука, груші, апельсини, клементини, вілкінги, абрикоси, персики, нектарини і мандарини, танжерини та сатсума, сливи та терен, суниця і полуниця, сіль. З 1 січня 2016 року ввезення цих продуктів в Росію буде заборонено.

Давутоглу порадив владі Росії "коректно відреагувати на інцидент" і вийти з кризи без значних втрат. За його словами, Туреччина лише захищала свій повітряний простір і не прагнула до ескалації напруженості. Давутоглу зазначив, що його країна діяла виключно в рамках міжнародного права.

Напередодні Давутоглу закликав до створення військових каналів зв'язку між Туреччиною і Росією для запобігання інцидентів, подібних тому, в ході якого був збитий Су-24. Анкара наполягає на тому, що збила російський бомбардувальник, захищаючи свій повітряний простір. При цьому Туреччина закликає Росію сісти за стіл переговорів, щоб уникнути ще більшої кризи у відносинах двох держав.

Читайте також: Україна готова постачати в Туреччину зерно замість Росії

24 листопада на турецько-сирійському кордоні був збитий російський Су-24. Обидва пілоти катапультувалися, але в повітрі їх обстріляли повстанці. Командир літака підполковник Олег Пєшков загинув. Також загинув морпех Олександр Позинич - член спрямованої на пошуки штурмана літака групи. Це перші офіційно визнані втрати РФ в Сирії. Штурмана Костянтина Мурахтіна успішно евакуювали на російську базу Хмеймім. За даними Анкари, винищувач F-16 збив Су-24 після того, як він порушив повітряний простір країни в районі кордону з Сирією і не відгукнувся на попередження. У Міноборони РФ стверджують, що літак летів суворо в повітряному просторі Сирії.

Путін зажадав від Туреччини офіційних вибачень, а президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган відмовився зробити це.

Через цей конфлікт між двома країнами РФ вирішила скасувати туристичне співробітництво з Туреччиною, відмовилася від спільних військових і наукових контактів, скасувала безвізовий режим і обмежила торгівлю.